Poľsko, znak. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Minister Korčok odštartoval regionálne turné návštevou Poľska. Hovoril aj o budúcnosti V4


Rokovania o aktuálnych otázkach európskej a medzinárodnej agendy, ako aj témy bilaterálnej a regionálnej spolupráce sú náplňou dvojdňovej zahraničnej pracovnej cesty ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka v metropolách Poľskej republiky, Chorvátskej republiky, Rumunska a Ukrajiny.

Prvou diplomatickou zastávkou ministra I. Korčoka sa v pondelok 15. februára 2021 stala Varšava, kde sa stretol s ministrom zahraničných vecí Poľskej republiky Zbigniewom Rauom a ministrom pre európske záležitosti Poľskej republiky Konradom Szymańským. Symbolicky zarezonovalo načasovanie návštevy, ktorá sa uskutočnila presne v deň 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny.

Počas rokovania s ministrom Rauom bola vyzdvihnutá dobrá úroveň slovensko-poľských vzťahov. Popri intenzívnom politickom dialógu partneri zdôraznili aj priestor pre prehĺbenie hospodárskej spolupráce. „Poľsko je pre Slovensko tretím najväčším obchodným partnerom. Významným prvkom v tejto oblasti ostáva rozvoj infraštruktúrnych prepojení a pokračovanie úspešného príbehu našej cezhraničnej spolupráce. Prinášajme konkrétne riešenia, ktoré neostanú len štatistikou, ale prinesú prospech aj občanom,“ uviedol minister I. Korčok.

Ministri zhodnotili úspechy dosiahnuté v rámci V4, ktoré sa aj vďaka tomuto formátu regionálnej spolupráce podarilo štátom strednej Európy dosiahnuť v období politicko-spoločenskej transformácie po roku 1989. „Hovorili sme aj o budúcnosti V4 v rámci EÚ. Slovensko má záujem, aby V4 prispievala k spoločným riešeniam v EÚ. Sme jej súčasťou a cieľom našej spolupráce vo V4 nie je vymedzovať sa, ale urobiť maximum pre spoločný úspech integračného projektu,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie I. Korčok.

Pozornosť tiež venovali východnému susedstvu Európskej únie a snahe prispieť k riešeniu politickej krízy v Bielorusku.

Zdôraznili tiež, že pretrvávajúca pandémia poukázala na dôležitosť solidarity a spolupatričnosti. Jedným z ich konkrétnych prejavov sa stal aj program Medzinárodného vyšehradského fondu zameraný na zdravotnú a sociálnu podporu zraniteľných skupín v krajinách Východného partnerstva. Minister I. Korčok zároveň poďakoval za pomoc Poľska pri zabezpečení januárového skríningového testovania na Slovensku, na ktorom sa podieľal aj tím 200 poľských zdravotníkov.

Viac..  Ivan Štefanec: EÚ má s Japonskom veľa dôležitých spoločných pozícií

Rozhovoru s ministrom K. Szymańským tematicky dominovala príprava nadchádzajúcich zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti, ako aj lídrov členských štátov EÚ. Ministri zhodnotili závery decembrovej Európskej rady v oblasti klímy, pričom zdôraznili dôležitosť jej politického líderstva v procese napĺňania emisných cieľov. V oblasti migračnej politiky ministri akcentovali potrebu širokého chápania solidarity, posilnenia ochrany vonkajších hraníc, rozvoja spolupráce s krajinami tranzitu a pôvodu, ako aj zrýchlenia návratových procedúr. Konštatovali, že v kontexte vysporiadania sa so sociálno-ekonomickými následkami pandémie sa míľnikom stalo schválenie Viacročného finančného rámca pre roky 2021-2027 a Nástroja EÚ pre budúce generácie, pričom aktuálnou métou je dôkladná príprava národných plánov obnovy a odolnosti. Pripomenuli, že úspech pripravovanej Konferencie o budúcnosti Európy bude závisieť aj od synergie medzi jej európskou a národnou úrovňou. Pre dôveryhodnosť európskeho integračného projektu je dôležité, aby občania cítili, že sa v diskusii o tom, akú Európu chceme, s ich hlasom počíta,“ dodal minister I. Korčok. Ministri si tiež vymenili názory na pripravovanú druhú správu Európskej komisie o stave právneho štátu.

Nasledujúcou zastávkou regionálneho turné ministra I. Korčoka bude Záhreb.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rakety dopadli na poľské územie, hlásia dve obete. Reaguje Heger aj Remišová

V poľskej dedine Przewodów pri ukrajinských hraniciach v utorok podľa poľských médií zomreli dvaja ľudia …