V4
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vyhlásenie rezortu zahraničia pri príležitosti 30. výročia založenia V4


Dnes, 15. februára, si pripomíname 30. výročie založenia vyšehradskej spolupráce. Československý prezident Václav Havel, poľský prezident Lech Wałęsa a maďarský predseda vlády József Antall prijali spoločnú deklaráciu o spolupráci na ceste európskej integrácie v maďarskom Vyšehrade vo februári 1991. Po rozdelení česko-slovenskej federácie sa formát vyšehradskej spolupráce transformoval do podoby, ktorú poznáme v súčasnosti (V4). Vyšehradská deklarácia obsahovala niekoľko spoločných cieľov. V počiatočnom období sa spolupráca sústredila na vzájomnú podporu pri spoločnom „návrate do Európy“ a plné zapojenie do európskeho politického, ekonomického, bezpečnostného a právneho systému.

V4 zostala jedným z dôležitých formátov našej regionálnej spolupráce aj po naplnení našich európskych a euroatlantických integračných cieľov a dodnes vytvára priestor pre spoluprácu Slovenska so svojimi 3 susedmi v mnohých oblastiach.  Svoj postoj k V4 vláda SR vyjadrila vo svojom Programovom vyhlásení, v ktorom sa konštatuje: „Za dôležitú formu regionálnej spolupráce považujeme V4, a preto zostane Slovensko jej aktívnym členom. Hlavným kritériom nášho pôsobenia sa stane podpora presadzovania záujmov SR a to, aby V4 prispievala k spoločným riešeniam v rámci EÚ.”

Viac..  Ukončiť testovanie na zvieratách v EÚ má pomôcť nové video a milión podpisov

Minister zahraničných a európskych záležitostí SR Ivan Korčok konštatoval pri príležitosti okrúhleho výročia: „V rámci V4 ako zoskupenia štyroch rovnocenných a suverénnych štátov pracujeme na mnohých spoločných projektoch v oblastiach ako bezpečnosť, infraštruktúra, zdravotníctvo, energetika, či kultúra a mnoho ďalších. Prikladám preto veľkú zásluhu Medzinárodnému vyšehradskému fondu, ktorý vznikol v Bratislave pred 20 rokmi na návrh Slovenskej republiky, a ktorý je jedným z najúspešnejších spoločných projektov na Slovensku, v Česku, v Maďarsku a v Poľsku. Nezabúdajme ani na to, že V4 je jedinou regionálnou iniciatívou EÚ, ktorá vedie pravidelný dialóg s krajinami Východného partnerstva a regiónu západného Balkánu.“

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vyhlásenie predsedníčky EK Ursuly von der Leyeno o reakcii EÚ na ruskú agresiu voči Ukrajine

Tlačové vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen v plnom znení: “Členské štáty EÚ …