cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Rezort zahraničia upozorňuje na prísnejší režim na hraniciach Slovenska a ďalších štátov EÚ či sveta

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, v súvislosti s aktuálnou situáciou vo svete v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií koronavírusu SARS-CoV-2, naďalej dôrazne odporúča občanom necestovať do zahraničia.

Viaceré krajiny, vrátane susedných štátov SR, z uvedených dôvodov sprísňujú, alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie a obmedzili niektoré dopravné spojenia. Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní.

Dávame preto do pozornosti zoznam pravidelne aktualizovaných obmedzení na hraniciach a podmienok vstupu do krajín sveta, ktorý je dostupný na webovej stránke rezortu diplomacie SR.

Podmienky návratu do Slovenskej republiky, karanténne opatrenia, povinnosti a výnimky sú uvedené v aktuálnej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, tlačivá súvisiace s cestovaním sú zverejnené na webovej stránke ministerstva, ako aj na stránke korona.gov.sk.

Pred vstupom na územie Slovenskej republiky je osoba povinná zaregistrovať sa na portáli https://korona.gov.sk/ehranica/ , osoby vstupujúce na územie Slovenskej republiky leteckou dopravou sú zároveň povinné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho a absolvovať izoláciu v domácom prostredí alebo karanténnom zariadení, okrem ustanovených výnimiek vo Vyhláške ÚVZ SR.

Podrobnosti o podmienkach vstupu na územie Slovenskej republiky a karanténe od stredy, 17. februára 2021

Viac..  Nemecko čelí kritike kvôli prísnym kontrolám na hraniciach. Podľa nemeckej vlády je to jediná možnosť, ako zastaviť šírenie vírusu

Pri vstupe na územie Slovenskej republiky a počas pobytu na území Slovenskej republiky platí povinnosť preukázať sa, na vyžiadanie príslušníka Policajného zboru Slovenskej republiky, potvrdením o registrácii.

Zároveň upozorňujeme, že Policajný zbor posilňuje výkon kontrol na hraniciach so susednými krajinami s cieľom intenzívnej kontroly dodržiavania karanténnych opatrení a podmienok vstupu na územie Slovenskej republiky. Z uvedeného dôvodu sa môžu čakacie doby na hraničných vstupoch predlžovať.

V prípade núdze sa môžu občania Slovenskej republiky obrátiť na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (02 5978 5978).

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby pri cestovaní do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Minister Naď: Úplné zatvorenie hraníc by malo obrovské dopady

Úplné zatvorenie hraníc Slovenskej republiky by malo obrovské dopady. Po rokovaní vlády to skonštatoval minister …