Brockova
Štátna tajomníčka Ingrid Brocková. Zdroj: MZVaEZ SR.

I. Brocková: S Ruskou federáciou chceme spolupracovať v globálnej agende

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala 16. februára 2021 na nástupnej návšteve nového veľvyslanca Ruskej federácie v Slovenskej republike Igora Bratčikova.

Obaja predstavitelia zhodnotili aktuálny stav slovensko-ruských vzťahov. Štátna tajomníčka I. Brocková potvrdila, že „Slovenská republika má záujem o korektné dvojstranné vzťahy s Ruskou federáciou, o identifikovanie oblastí vzájomnej spolupráce, najmä v obchodno-ekonomickej a investičnej oblasti. Za dôležité považujeme aj medziľudské kontakty, vzdelávanie, vedu, výskum či cestovný ruch, kde sme v poslednom období aj kvôli pandémii nevyužili jestvujúci potenciál. Slovenská republika je taktiež pripravená spolupracovať s Ruskou federáciou pri riešení globálnych výziev a trendov, ako je napríklad boj proti klimatickým zmenám, digitálna transformácia alebo zdravotnícke opatrenia v kontexte hroziacich epidémií,“ uviedla I. Brocková.

Štátna tajomníčka zároveň zdôraznila, že chceme s ruskou stranou diskutovať aj o otázkach, na ktoré máme rozdielny názor. V tomto kontexte pripomenula konzistentnosť pozície Slovenskej republiky v otázke zvrchovanosti a územnej celistvosti krajín východného susedstva Európskej únie(EÚ). Konštatovala, že Slovenská republika rovnako ako ostatné členské štáty EÚ a ďalšie podobne zmýšľajúce krajiny so znepokojením sleduje niektoré aspekty vývoja vnútropolitickej situácie v Rusku a vyzýva na rešpektovanie medzinárodných záväzkov.

Viac..  Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …