EU, Komisia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Komisia vyzvala Maďarsko, aby vysvetlilo nedodržanie súdneho rozhodnutia o mimovládnych organizáciách

Európska komisia (EK) vo štvrtok poslala Maďarsku formálnu výzvu súvisiacu s obmedzením zahraničného financovania mimovládnych organizácií v krajine. Súdny dvor EÚ vlani rozhodol, že obmedzenia, ktoré vyplývajú zo zákona z roku 2017, sú diskriminačné a neodôvodnené a nie sú v súlade s právom únie. EK vyzvala vládu v Budapešti, aby vysvetlila, prečo dosiaľ nekonala v súlade s rozhodnutím súdu, a to aj napriek jej opakovaným výzvam.

Formálna výzva je dôležitý krok smerujúci k pokutovaniu Maďarska za odmietanie zrušenia obmedzení. Komisia môže túto záležitosť znovu posunúť súdu aj s návrhom o výške pokuty.

Zákon mal formálne zvýšiť transparentnosť financovania mimovládok a bojovať s praním špinavých peňazí. Pravidlá sa však zameriavali najmä na skupiny, ktoré aspoň čiastočne financuje maďarsko-americký miliardár George Soros. Podľa zákona museli napríklad maďarské občianske skupiny, ktoré dostávajú zo zahraničia viac ako 7,2 milióna forintov ročne nahlásiť túto skutočnosť súdu a v ich online a tlačených publikáciach oznámiť, že sú financované zo zahraničia. Okrem toho tiež museli menovať svojich zahraničných sponzorov, ktorí im ročne dávajú viac ako 500-tisíc forintov.

Viac..  EK prijíma opatrenia na ochranu pred rizikom radikalizácie a náboru extrémistov na internete

Maďarsko medzičasom naznačilo zrušenie zákona. Tlačové oddelenie vlády sa vyjadrilo, že „maďarská vláda prijme všetky opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s rozsudkom Európskeho súdneho dvora“. Preto v súčasnosti vedie rokovania s EK, ktoré sú založené na princípe úprimnej spolupráce, uvádza sa tiež v jeho stanovisku.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

Peter Szijjarto

Maďarsko nebude vetovať zdroje na zbrane pre Ukrajinu, tvrdí minister Szijjártó

Maďarsko nebude blokovať plánovanú tranžu európskej pomoci Ukrajine v objeme 500 miliónov eur, napriek tomu, …

Consent choices