PHOTO: European Council

V4 pomáha chrániť Európsku úniu, tvrdia vedúci predstavitelia Poľska, Maďarska, ČR a Slovenska

Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu vyhlásil, že úlohou stredoeurópskych národov je pomôcť chrániť Európsku úniu pred vonkajšími hrozbami i vlastnými sklonmi k budovaniu impéria a zároveň ochraňovať svoju nezávislosť. Učinil tak pri príležitosti stretnutia vedúcich predstaviteľov V4 a predsedu Európskej rady Charlesa Michela na krakovskom hrade Wawel.

Predseda vlády Maďarska v Krakove zdôraznil, že V4 pozná, aká je jej zodpovednosť za budúcnosť Európy. Okrem spomenutých Orbána a Michela sa na stretnutí zúčastnili aj premiéri Poľska, Česka a Slovenska – Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš a Igor Matovič.

Vedúci predstavitelia Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska na stretnutí taktiež podpísali vyhlásenie o spolupráci v kybernetickom sektore.

Vyšehradská skupina si tento týždeň pripomína 30. výročie svojho vzniku. Bola založená 15. februára 1991 na základe vyhlásenia o spolupráci, ktoré vo Vyšehrade podpísali prezidenti Lech Walesa z Poľska, Václav Havel z vtedajšieho Československa a József Antall z Maďarska. Poľsko má v súčasnosti 12-mesačné rotujúce predsedníctvo skupiny, ktoré 1. júla odovzdá Maďarsku.

Viac..  Premiér Matovič: SPOLUPRÁCA V4 JE NEVYHNUTNOSŤOU, NIE VOĽBOU

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

priroda

Slovensko sa chce v rámci V4 výrazne podieľať na Európskej zelenej dohode

Uplynulý víkend sa uskutočnil 28. ročník medzinárodnej konferencie Európa Karpát. Podujatie prebiehalo v zmiešanom formáte …