ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Inflácia v rámci celej Európskej únie v januári stúpla, bola vyššia ako na Slovensku

Celková hladina spotrebiteľských cien v eurozóne bola v januári o 0,9 percenta vyššia ako v rovnakom mesiaci pred rokom. Inflácia sa zrýchlila po decembri, keď ceny v medziročnom porovnaní klesli o 0,3 percenta. V rámci celej Európskej únie medziročná inflácia v januári vzrástla na 1,2 percenta z decembrových 0,3 percenta. Na Slovensku tempo rastu spotrebiteľských cien spomalilo na 0,7 percenta po prírastku 1,6 percenta v decembri. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najviac ceny v januári medziročne klesli v Grécku (-2,4 %), Slovinsku (-0,9 %) a na Cypre (-0,8 %). Najvýraznejšie spotrebiteľské ceny oproti decembru 2019 stúpli v Poľsku (3,6 %), Maďarsku (2,9 %) a v Českej republike (2,2 %).

V eurozóne celkovú hladinu spotrebiteľských cien v januári nahor posunuli služby, ktoré jej pridali 0,65 percentuálneho bodu (pb), priemyselné tovary (0,37 pb), potraviny, alkohol a tabak (0,30 pb). Ceny energií sa znížili a inflácii ubrali 0,41 pb.

Viac..  Eugen Jurzyca o celoeurópskej minimálnej mzde: Vidím v nej riziká, mali by sme radšej znižovať dane pri nízkozárobkových

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …