simecka
Europoslanec Michal Šimečka. PHOTO: redakcia/red.

Šimečka sa stal hlavným spravodajcom europarlamentu pre odolnosť kritickej infraštruktúry

Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa stal hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu pre oblasť kritickej infraštruktúry. V EP bude zodpovedať za prípravu novej celoeurópskej legislatívy, ktorá má zvýšiť odolnosť členských štátov a EÚ zoči-voči náhlym šokom a hrozbám.

“Po roku pandémie je zrejmé, že v oblasti kritickej infraštruktúry máme veľké rezervy. Dnes už hlavné bezpečnostné riziko v Európe nepredstavuje obrovská tanková armáda, ktorá sa zrazu vyberie našim smerom. Reálnou hrozbou je, že naše inštitúcie zlyhajú v odpovedi na nečakané riziká – pandémiu, terorizmus, živelné katastrofy, ale aj hybridné a kybernetické útoky, neviditeľné spravodajské a dezinformačné kampane na pozadí,” uviedol Šimečka.

Podľa Šimečku aj koronakríza ukázala, že pred podobnými šokmi nie sú Slovensko a EÚ v 21. storočí imúnne. “Ich najväčším rizikom je, že nepripravené štáty zostanú paralyzované, vypadnú im základné služby a výsledkom budú ľudské obete, ekonomické škody či ohrozenie demokracie. Preto je kľúčové, aby sme sa na takéto situácie vopred nachystali a vedeli pružne reagovať,” zdôraznil podpredseda európskych liberálov.

Viac..  Europoslanci požadujú opatrenia na zastavenie rastu cien energií

Pripravovaná legislatíva bude zvyšovať odolnosť kritickej infraštruktúry, vrátane štátnych inštitúcií, mobilných operátorov, elektrických rozvodov, letísk, dátových centier, nemocníc a iných kriticky dôležitých služieb. Po ukončení legislatívneho procesu s Komisiou a s vládami národných štátov budú všetky členské štáty povinné preniesť dohodnuté nové štandardy odolnosti do svojich zákonov.

Michal Šimečka je historicky jedným z iba siedmich slovenských europoslancov od vstupu Slovenska do EÚ, ktorý bude mať v EP zodpovednosť za legislatívnu smernicu v niektorej oblasti pôsobnosti Únie.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Výbor EP schválil môj návrh posilnenia kritickej infraštruktúry

Je to vlastne celkom vtipná zhoda okolností. Dezinfo weby v týchto dňoch vo veľkom komunikujú, …