klus
Martin Klus Zdroj: ÚVSR

M. Klus: S3 sa zhodla, že „zelené pasy” či COVID-19 certifikáty v EÚ môžu oživiť cestovný ruch, obchod aj služby


„Diplomacie krajín Slavkovského formátu (S3) boli vyzvané izraelskou stranou, či by akceptovali tzv. zelené pasy, ktorých princíp je podobný ako pri COVID-19 certifikátoch, ktoré dlhodobo navrhuje aj Slovensko. Tie by v digitálnej forme obsahovali informáciu o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj o absolvovaní aktuálneho testu. Cieľom je uľahčiť cestovanie, obnoviť turizmus a spolu s ním aj gastrobiznis či kultúrnu sféru. Sme za spoločný, európsky postup, a preto vítame, že sa tejto téme budú venovať aj lídri EÚ na februárovom videosummite.”

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v stredu, 23. februára 2021 v Bratislave, počas videokonferencie národných koordinátorov spolupráce v rámci Slavkovského formátu (S3), námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom a generálnym tajomníkom Ministerstva pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Petrom Launským-Tieffenthalom.

Hlavnými témami online diskusie boli budúcnosť regionálnej spolupráce, aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19, transatlantické vzťahy ako aj vzťahy Európske únie (EÚ) s Ruskou federáciou.

Partneri sa zhodli, že koronakríza zvýraznila zmysel a životaschopnosť Slavkovského formátu, ktorý funguje výborne na všetkých úrovniach a má podnikavého ducha. Osobitne to platí v prípade rozvojovej pomoci či v konzulárnej oblasti, kde sa veľmi osvedčili vzájomné konzultácie. V tejto súvislosti predstavitelia rezortov diplomacií Slovenska, Česka a Rakúska schválili pracovný plán platformy S3 na rok 2021 a za priority označili železničnú dopravu, energetickú infraštruktúru a energetická bezpečnosť či priemysel, čo sú oblasti dôležité pre občanov a ich každodenný život. Ďalšími spoločnými témami sú európske záležitosti, medzinárodné právo, ako aj vzťahy s regiónom západného Balkánu.

Viac..  EMA by podľa nemeckého ministra zdravotníctva mohla v septembri schváliť kombinované vakcíny

V reakcii na šírenie nových, nebezpečnejších mutácií koronavírusu, sa partneri štátov S3 navzájom informovali o vývoji situácie v ich krajinách. Za jedinú cestu z krízy považujú očkovanie, preto sú nevyhnutné včasné a dostatočné dodávky bezpečných a účinných vakcíny do členských štátov, ako aj nové vedecké dáta o vzťahu medzi očkovaním a ďalším prenosom vírusu.

„Pokrok v očkovaní a nové informácie od expertov môžu výrazne posunúť naše diskusie o zavedení COVID-19 certifikátov v EÚ. Príkladom môže byť práve izraelský projekt tzv. zelených pasov pre zaočkovaných a tých, ktorí už nákazu prekonali. Takýto nástroj by mohol napomôcť oživeniu cestovného ruchu, nákladnej dopravy aj obchodu a služieb,” priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

V súvislosti s vývojom vzťahom medzi EÚ a Ruskom sa zástupcovia krajín Slavkovského formátu vyslovili za zachovanie dialógu, ale nie na úkor našich základných princípov a hodnôt. Pokiaľ ide o budúcnosť transatlantických vzťahov po nástupe nového prezidenta USA Joea Bidena do Bieleho domu, partneri očakávajú posilnenie spolupráce v obchode, bezpečnosti, klimatických otázkach, ako aj ďalších oblastiach multilaterálneho riešenia globálnych problémov.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ podporila globálny akčný plán proti COVID-19

Európska únia (EÚ) podporila globálny akčný plán proti ochoreniu COVID-19. Jeho cieľom je pomoc pri …