predseda Európskej rady Charles Michel. PHOTO: © European Union.

Charles Michel vyzval gruzínskych politikov, aby zmiernili napätie a stabilizovali situáciu

Predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok navštívil Gruzínsko a vyzval tamojších predstaviteľov, aby nadviazali dialóg a pokúsili sa vyriešiť politickú krízu.

„Moja návšteva súvisí s prehlbujúcou sa politickou krízou v Gruzínsku. Tá hlboko znepokojuje Európsku úniu aj mňa osobne,“ uviedol 45-ročný Belgičan.

Napätú politickú situáciu v Gruzínsku vyvolali obvinenia z podvodov počas ostatných parlamentných volieb, ktoré sa konali 31. októbra 2020. V hlasovaní triumfovala vládna strana Gruzínsky sen, no opozičné Zjednotené národné hnutie odmietlo priznať prehru a žiadalo opakovanie volieb.

Situáciu ešte viac vyhrotilo minulotýždňové zatknutie vodcu spomenutého opozičného hnutia Nikanora Meliu, ktorý čelí obvineniu z podnecovania násilia počas protestov v roku 2019. V nadväznosti na tieto udalosti tisíce stúpencov opozície minulý týždeň pochodovali gruzínskou metropolou Tbilisi a požadovali prepustenie Meliu a predčasné parlamentné voľby.

Viac..  Nový európsky Bauhaus: spustenie programu budovania kapacít s cieľom začať obnovu Ukrajiny

„Európska únia vyzýva všetky strany, aby zintenzívnili svoje úsilie o stabilizáciu situácie a hľadanie spoločného riešenia,“ uviedol Michel po rokovaní s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

EK hodnotila schopnosť Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v Únii

Európska komisia zverejnila svoje analytické správy hodnotiace schopnosť Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska prevziať záväzky vyplývajúce …

Consent choices