sudnictvo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nové poľské pravidlá vymenúvania sudcov Najvyššieho súdu porušujú právo únie, rozhodol Súdny dvor

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v utorok rozhodol, že zmeny spôsobu, ako Poľsko vymenúva sudcov Najvyššieho súdu, by mohli porušovať právo únie.

„Postupné zmeny poľského zákona o Štátnej súdnej rade, ktoré mali za následok zrušenie účinného súdneho preskúmania rozhodnutí tejto rady, ktorými sa prezidentovi republiky predkladajú uchádzači o funkciu sudcu na Najvyššom súde, sú spôsobilé porušovať právo únie. V prípade preukázaného porušenia zásada prednosti práva únie ukladá vnútroštátnemu súdu povinnosť neuplatniť takéto zmeny,” uvádza Súdny dvor v tlačovom komuniké.

Rozhodnutie ukladá poľskej vláde, aby tieto nariadenia zrušila a dodržiavala princípy nezávislého súdnictva a práva na účinnú súdu ochranu. Poľským súdom tiež umožňuje neriadiť sa zmenami, ktoré poľská vláda zaviedla v rokoch 2018 a 2019.

Súdny dvor tak reaguje na návrh poľského Najvyššieho správneho súdu na začatie prejudiciálneho konania v súvislosti so sťažnosťou poľských sudcov, ktorí tvrdili, že na základe týchto zmien prišli o právo odvolať sa proti rozhodnutiu zamietnuť ich kandidatúru na posty sudcov najvyššieho súdu v krajine. Na základe utorkového rozhodnutia môže teraz poľský Najvyšší správny súd preveriť odvolania piatich sudcov.

Viac..  Mimovládky žiadajú europoslancov, aby upozornili politikov na protikorupčný mandát súčasnej vlády

Rozhodnutie už stihli pochváliť viacerí európski zákonodarcovia. Holandský europoslanec Jeroen Lenaers napríklad konštatoval, že rozhodnutie o „politickom zasahovaní poľskej vlády do súdnictva je konkrétnym dôkazom o tom, že vláda, aj napriek viacerým varovaniam, očividne porušuje právne normy. Zároveň tiež ničí dôveru Európy v tamojší právny systém”.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud

Rada Európy upozorňuje na ohrozenie nezávislosti súdnictva v Poľsku

Poľské reformy z rokov 2016 až 2018 výrazne oslabili nezávislosť súdnictva. Vyplýva to zo správy, …