Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union- EP.

Vladimír Bilčík: Fidesz už nebude v europarlamente členom Európskej ľudovej strany


Dnes som hlasoval za zmenu stanov našej politickej skupiny v europarlamente – EPP Group in the European Parliament, ktorá by umožnila vylúčiť problematické národné delegácie ako celok. Táto zmena prešla vysokou väčšinou 148 hlasov zo 180 a na základe tohto rozhodnutia Fidesz pred chvíľou preventívne odišiel z našej parlamentnej politickej skupiny, čo je to pre mňa osobne veľká úľava.

Pracujem vo výboroch, ktoré presadzujú právny štát a slobodu médií. Na dodržiavaní demokratických hodnôt mi úprimne záleží a Európska ľudová strana stojí práve na takýchto hodnotách. Preto bolo veľmi náročné mať v partii Fidesz, ktorý demokratické hodnoty ako ľudské práva, právny štát, slobodu médií alebo univerzitnú slobodu v Maďarsku okliešťoval.

Toto rozhodnutie síce trvalo dlhšie, než by som si sám bol želal, ale vyše 84 percentná podpora v dnešnom hlasovaní posiela jasný verejný odkaz o postoji najväčšej frakcie Európskeho parlamentu.

MAĎARSKO: Fidesz vystúpil z Európskej ľudovej strany
Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán

BUDAPEŠŤ 3. marca (SITA/AP) – Maďarská vládna strana oznámila, že vystupuje z Európskej ľudovej strany (EPP). Stalo sa tak po rokoch vzájomných konfliktov, pričom vedenie Fideszu sa pre odchod z EPP rozhodlo v súvislosti s novým rokovacím poriadkom, podľa ktorého bude možné z konzervatívnej frakcie vylúčiť celé strany a nie len jednotlivcov.

Predsedovi EPP Manfredovi Weberovi v stredu rozhodnutie listom oznámil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je zároveň predsedom strany Fidesz. „Úpravy pravidiel EPP sú jasným nepriateľským krokom voči Fideszu a našim voličom… Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite vystúpiť z EPP,” napísal Orbán, ktorý sa vystúpením z EPP v prípade schválenia zmien vyhrážal už počas víkendu. Dnes ich členovia frakcie schválili v pomere 148 hlasov za, 28 proti a štyria sa zdržali.

Viac..  Europoslanec Bilčík zverejnil odpočet svojej práce za tri roky v Európskom parlamente

Orbán tvrdí, že zmeny oberajú maďarských voličov o ich demokratické práva a zákonodarcovia z radov Fideszu budú podľa neho Maďarsko aj ďalej zastupovať v Európskom parlamente.

Hovorca EPP Pedro López de Pablo pre agentúru AP povedal, že odchod Fideszu je Orbánovým „osobným rozhodnutím” a frakcia sa k tomu nebude vyjadrovať.

Odchod maďarskej vládnej strany z radov európskych ľudovcov je vyvrcholením dlhoročných konfliktov. EPP napríklad v roku 2019 pozastavilo členstvo Fideszu v súvislosti s obavami o eróziu právneho štátu v Maďarsku, pre ich protieurópsku rétoriku a útoky na vedenie EPP.

Pravicový Fidesz má od roku 2010 takmer bez prestávky dvojtretinovú väčšinu v maďarskom parlamente.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Europoslanec Bilčík zverejnil odpočet svojej práce za tri roky v Európskom parlamente

AKO SOM VÁS TRETÍ ROK ZASTUPOVAL V EUROPARLAMENTE – VÝKAZ PRÁCE ✍🏻 O tomto čase …