matovic
Igor Matovič. Zdroj: ÚVSR

Ukrajinský minister kritizoval Matovičov vtip o Zakarpatskej Ukrajine, Korčok sa ospravedlnil


Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval slovenského premiéra Igora Matoviča. Dôvodom sú jeho výroky vo vysielaní Rádia Expres, kde na otázku, čo sľúbil Rusku za dodávku vakcín Sputnik V, odpovedal, že Zakarpatskú Ukrajinu. Napriek tomu, že predseda slovenskej vlády neskôr doplnil, že nesľúbil nič, a naznačil, že žartoval, reakcia z Ukrajiny na seba nenechala dlho čakať.

„Nech ich vymení za niekoľko slovenských regiónov,” napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Kuleba k odkazu na článok o Matovičovi a doplnil, že je nešťastné, že „slovenský premiér svojimi nevhodnými vyjadreniami kazí nesmierne priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom“.

Podľa portálu Ukrajinská Pravda očakáva ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí za nediplomatický vtip ospravedlnenie. V súvislosti s vyjadreniami slovenského premiéra si už údajne predvolali slovenského Chargé d’Affaires.

Bez ohľadu na motívy, žáner alebo kontext, vyjadrenia šéfa slovenskej vlády, ktoré sa priamo dotýkajú územnej celistvosti Ukrajiny, sú absolútne neprijateľné a negatívne ovplyvňujú priateľskú a susedskú atmosféru ukrajinsko-slovenských vzťahov,” cituje web reakciu ministerstva.

Viac..  Europoslanci žiadajú bezodkladne udeliť Ukrajine a Moldavsku kandidátsky štatút

Minister zahraničných vecí a európskych vzťahov, Ivan Korčok, sa ukrajinskému rezortnému kolegovi ospravedlnil, informoval o tom aj verejnosť v statuse na Facebooku.

Komunikoval som dnes s mojim ukrajinským partnerom, ministrom zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ospravedlnil som sa mu za…

Uverejnil používateľ Ivan Korčok Streda 3. marca 2021

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Komisia ruší clo a DPH na dovoz životne dôležitého tovaru pre Ukrajincov

Európska komisia prijala rozhodnutie, vďaka ktorému budú môcť členské štáty dočasne oslobodiť od cla a …