Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru

Európska únia je pripravená „aktívne prispieť“ k oživeniu nečinných rozhovorov o znovuzjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Uviedla to v piatok cyperská vláda.

Jej hovorca Kyriakos Koushos uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas stretnutia s prezidentom Nicosom Anastasiadesom v Nikózii vyjadril pripravenosť bloku na pomoc pri naštartovaní mierových rozhovorov.

Borrell povedal Anastasiadesovi, že podľa EÚ mierová dohoda musí vychádzať z rámca Organizácie Spojených národov (OSN), ako aj základných zásad a právnych predpisov EÚ.

Borrelova návšteva na Cypre predchádza plánovanému neformálnemu aprílovému stretnutiu vo Švajčiarsku, ktoré organizuje šéf OSN António Guterres. Na ňom sa stretnú zástupcovia oboch cyperských strán, ako aj tzv. garanti východného Stredomoria Grécko a Turecko spoločne s niekdajšou koloniálnou mocnosťou – Spojeným kráľovstvom. Cieľom bude posúdiť, či existuje dostatočný základ na obnovenie procesu zastaveného v roku 2017.

Viac..  EÚ - USA: Parlament požaduje rovnocenné partnerstvo zamerané na riešenie globálnych výziev

Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, ale väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

letisko, dovolenka

Cyprus zaradí Slovensko medzi krajiny červenej kategórie

Od štvrtka 14. októbra zaradí Cyprus Slovenskú republiku z pandemického hľadiska medzi červené krajiny. Pre …