polnohospodarstvo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ženy riadia v Európskej únii 29 % fariem

Počet žien na riadiacich pozíciách v poľnohospodárstve Európskej únie (EÚ) sa v posledných rokoch pomaly zvyšuje. Najnovšie údaje Eurostatu naznačujú, že v priemere 29 % fariem v celej únii riadia ženy. Informovala o tom v pondelok Európska komisia pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, pričom vychádzala z údajov Eurostatu za rok 2016. Komisia však zároveň dodala, že medzi jednotlivými krajinami EÚ panujú pri zastúpení riadenia fariem ženami značné rozdiely.

V Litve a Lotyšsku riadia ženy takmer polovicu všetkých fariem (45 %). Naopak, na Malte, v Nemecku, Dánsku a Holandsku nepresahuje podiel ženských riadiacich pracovníkov na farmách 10 %. Na Slovensku je tento podiel 19 %.

Malý podiel žien v niektorých krajinách EÚ na riadiacich pozíciách v poľnohospodárstve môže byť podľa Európskej komisie problémom do budúcnosti. V európskom poľnohospodárskom sektore totiž dominuje staršia populácia, pričom pokiaľ ide o farmárky, súčasné údaje ukazujú, že iba 4,2 % farmárok má menej ako 35 rokov. „Vzhľadom na to, že 42 % žien pracujúcich v poľnohospodárstve má viac ako 65 rokov, na rozdiel od iba 29,2 % u mužov, existuje potenciál pre zväčšenie rodových rozdielov v poľnohospodárstve v budúcich rokoch,” upozornila Európska komisia.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Choďte sa spýtať tých matiek v rómskych osadách či ich baví rodiť toľko detí

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

EÚ a USA vytvorili transatlantickú platformu spolupráce v poľnohospodárstve

Európska únia (EÚ) a Spojené štáty americké tento týždeň vytvorili transatlantickú platformu o spolupráci v …