Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska lieková agentúra neodporúča pozastaviť používanie vakcíny AstraZeneca


Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča pozastavenie používania vakcíny AstraZeneca. Výhody očkovacej látky proti koronavírusu podľa nej prevažujú riziká, informuje spravodajský portál CNN. EMA sa na margo takzvanej oxfordskej vakcíny vyjadrila po tom, čo Dánsko, Nórsko a Island pozastavili používanie látky pre správy o tvorbe krvných zrazenín u ľudí po očkovaní v Dánsku.

EMA vo vyhlásení uviedla, že si je vedomá konania Dánska v spojitosti so správami o krvných zrazeninách a vysvetlila, že „v súčasnosti nič nenaznačuje, že vakcinácia spôsobila tieto problémy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny“. „Výhody vakcíny prevažujú jej riziká a jej podávanie môže pokračovať, kým pokračuje vyšetrovanie prípadov tromboembolických udalostí,“ vyjadrila sa. Počet krvných zrazenín u zaočkovaných ľudí podľa nej nie je vyšší ako miera medzi ľuďmi, ktorí ju v Európe nedostali.

Viac..  TikTok sa zaväzuje, že sa prispôsobí pravidlám EÚ, aby lepšie chránil užívateľov

Dánsko, Nórsko a Island prestali vakcínu používať úplne. Viaceré európske krajiny zase tento týždeň po správach o krvných zrazeninách preventívne pozastavili očkovanie dávkami zo šarže vakcíny AstraZeneca ABV5300 a Taliansko vo štvrtok zakázalo použitie dávok zo šarže ABV2856. Rozhodlo sa tak dôsledku „nežiaducich reakcií“, ktoré ale bližšie nešpecifikovalo.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

vakcina

Novavax požiadal EMA o schválenie jeho vakcíny pre tínedžerov

Americká farmaceutická spoločnosť Novavax požiadala Európsku liekovú agentúru (EMA) o povolenie použitia jej vakcíny proti …