Ilustračné PHOTO: FB MZSR

Komisia rozširuje mechanizmus transparentnosti a povoľovania vývozu vakcín proti COVID-19

Európska komisia predĺžila do konca júna mechanizmus transparentnosti a povoľovania vývozu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Predĺženie je potrebné kvôli pretrvávajúcim oneskoreniam pri niektorých dodávkach vakcín do EÚ.

Práve Únia patrí medzi najväčších dodávateľov vakcín na svete. Počas uplynulých šesť týždňov, od vzniku mechanizmu, bolo schválených 249 žiadostí o vývoz do 31 rôznych krajín. Ti predstavuje viac ako 34 miliónov dávok, ktoré neporušovali zmluvné zväzky s EÚ. Len jedna žiadosť bola zamietnutá. Mechanizmus vývozného povolenia sa vzťahuje len na spoločnosti, s ktorými EÚ uzavrela dohody o predbežnom nákupe a výrobcovia sa zaviazali dodať do členských krajín EÚ vopred stanovený počet vakcín.

Okrem predĺženia trvania mechanizmu do konca júna 2021 bude uľahčený aj postup udeľovania povolení a to zoskupovaním žiadostí z rovnakého štátu. Toto opatrenie je plne v súlade s medzinárodnými zväzkami EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie a skupiny G20. V rámci podpory medzinárodnej solidarity, EÚ vylúčila z tohto mechanizmu dávky vakcín určené pre humanitárnu pomoc, pre susedské krajiny alebo pre krajiny v rámci COVAX. Európska komisia financovala časť počiatočných nákladov na vývoj a výrobu vakcín, čo jej zaistilo právo nakúpiť stanovený počet vakcín.

Viac..  EÚ od vypuknutia pandémie partnerským štátom poskytla podporu 34 miliárd eur

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Správa o stave našej krajiny v štyroch bodoch. Nezúfajme, môže byt aj horšie. VIDEO

Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail a odoberajte zadarmo spravodajstvo z EÚ Zaujímam sa …