leyen
Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. PHOTO: European Union

Von der Leyenová kritizuje spoločnosť AstraZeneca za pomalé dodávky vakcín


Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca vyrobila a dodala menej vakcín, čo spôsobuje v Európskej únii () spomalenie očkovacej kampane. Vyhlásila to v stredu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Výrobca sa pôvodne zaviazal dodať v prvom štvrťroku 90 miliónov dávok. Po oznámení, že ich dokáže poskytnúť iba 40 miliónov, prísľub aktuálne zredukoval na 30 miliónov, uviedla von der Leyenová. V druhom kvartáli únia od AstraZeneca získa iba 70 miliónov dávok namiesto 180 miliónov, ktoré sa „zmluvne zaviazala dodať“, dodala šéfka komisie.

Okrem kritiky pomalých dodávok, osobitne v Európe, AstraZeneca čelí aj obavám zo zdravotných rizík po tom, čo sa objavili informácie o tvorbe nebezpečných krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie. Šéfka EK k tomu uviedla, že vakcíne dôveruje.

Viac..  Svetový deň detí: Spoločné vyhlásenie Európskej komisie a vysokého predstaviteľa

Európska lieková agentúra (EMA) aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdia, že dôkazy o priamej súvislosti medzi nasadením vakcíny a zrazeninami neexistujú. Prínosy vakcíny podľa oboch organizácií vysoko prevažujú nad možnými vedľajšími účinkami. Viaceré európske krajiny vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska používanie vakcín dočasne pozastavili. Stanovisko k bezpečnosti vakcín by mal expertný výbor EMA oznámiť vo štvrtok.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

AstraZeneca splní podmienky zmluvy o dodávkach vakcín do EÚ

Spoločnosť AstraZeneca dodá členským štátom Európskej únie (EÚ) zostávajúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Splní …