Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ SR. PHOTO: ©European Union, 2020

M. Klus: Digitálny „zelený pas“ by mal byť kompatibilný aj s riešeniami v rámci WHO

Digitálny „zelený pas“ by mal byť kompatibilný aj s riešeniami v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Po rokovaní strategickej Komisie pre európske záležitosti na úrovni štátnych tajomník (KEÚ) o tom informoval štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Doplnil, že Európska komisia (EK) v stredu 17. marca predstavila technické riešenie, ako by mohlo vyzerať budúce nové cestovanie v Európskej únii (EÚ) vďaka COVID digitálnym „zeleným pasom.“ Klus zdôraznil, že ide o dočasné riešenie.

Ako ďalej priblížil, v digitálnom „zelenom pase“ budú zahrnuté databázy o vakcinácii, teda o občanoch, ktorí vakcináciu absolvovali. Tiež o tom, aké absolvovali testy. Klus dodal, že spoločné uznávanie testov by mohlo pomôcť ľuďom, ktorí cezhranične dennodenne prechádzajú zo Slovenska do jednotlivých susedných krajín. Tiež by tam mala byť zahrnutá aj možnosť uvádzania dát v súvislosti s tými, ktorí COVID-19 prekonali.

Momentálne má väčšina členských štátov EÚ pri prechode hraníc nastavené pravidlá tak, že je potrebný PCR test, nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín. Teda, ak sa niekto nebude chcieť zo zdravotného alebo akéhokoľvek iného dôvodu nechať zaočkovať, pre túto skupinu ľudí je možnosť nechať si „zelený pas“ verifikovať práve vykonaním testu.

Viac..  Uznanie COVID-19 za chorobu z povolania zvýši práva pracovníkov v zdravotníctve

„Čiže nebude tam žiadne obmedzenie smerom k cestovaniu navonok pre túto skupinu obyvateľov. Dôležité tiež je, že diskusia prebieha aj smerom k otváraniu dovnútra,“ doplnil Klus. Možno tak predpokladať, že v budúcnosti by sa mohol „zelený pas“ využívať napríklad aj na vstup do reštaurácií alebo na to, aby sa mohli otvárať divadlá.

Digitálne „zelené pasy“ majú podporiť voľný pohyb v EÚ v čase pandémie COVID-19. V digitálnej forme by obsahovali informáciu o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj o absolvovaní aktuálneho testu. Pasy by mali začať fungovať ešte pred letom.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európa podľa WHO vstupuje do fázy pravdepodobného konca pandémie

Európa vstupuje do fázy „pravdepodobného konca“ pandémie a počet úmrtí na koronavírus sa začína znižovať. …