Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nemecko a ďalšie európske štáty pokračujú v očkovaní vakcínou AstraZeneca

Po štvrtkovom pozitívnom stanovisku Európskej liekovej agentúry (EMA) k účinnosti a bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca viaceré európske štáty pokračujú v očkovaní touto látkou. Informoval o tom nemecký web Deutsche Welle.

Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších krajín na „starom kontinente“ sa rozhodlo pozastaviť aplikáciu vakcíny AstraZeneca po tom, ako sa objavili správy, že u niektorých zaočkovaných mohla spôsobiť problémy so zrážanlivosťou krvi.

Pri takýchto zrazeninách existuje riziko, že by sa v tele mohli uvoľniť a putovať do srdca, mozgu alebo pľúc, čo by mohlo spôsobiť mŕtvicu, infarkt alebo iné ťažkosti. EMA však vo štvrtok vylúčila spojitosť tromboembolických prípadov s podaním vakcíny.

Okrem spomenutých Nemecka a Francúzska budú pokračovať v používaní vakcíny AstraZeneca aj Taliansko, Lotyšsko, Bulharsko, Slovinsko či Litva. Španielsko sa k týmto štátom pridá tiež, no pre minimalizovanie zdravotných rizík vylúči niektoré demografické skupiny obyvateľstva.

Viac..  EÚ: AstraZeneca musí dobehnúť sľúbené dodávky vakcín

Nórsko a Švédsko nateraz vyčkávajú, pretože chcú, aby situáciu týkajúcu sa vakcíny AstraZeneca vyhodnotili ich vlastné zdravotnícke orgány.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

Spoločnosť Pfizer potvrdila výskyt falošných vakcín v Mexiku a Poľsku

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer tvrdí, že v Mexiku a Poľsku identifikovala falošné verzie svojej vakcíny …