Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union.

Ursula von der Leyenová pohrozila firme AstraZeneca zákazom vývozu vakcíny mimo EÚ

Európska únia (EÚ) zatlačila na spoločnosti, aby urýchlili dodávky vakcín proti koronavírusu po kontinente, keďže viaceré krajiny hlásia nárast potvrdených prípadov.

Európska komisia v sobotu uviedla, že britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca môže čeliť zákazu na vývoz do krajín mimo EÚ, ak urýchlene nesplní svoje záväzky týkajúce sa sľúbeného množstvo dodaných vakcín pre 27-členný blok. “Máme možnosť zakázať im export,” povedala v sobotu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. “Toto je správa pre firmu AstraZeneca. Splňte svoju časť dohody voči Európe skôr, ako začnete vyvážať do iných krajín,” povedala pre nemeckú mediálnu spoločnosť Funke.

Politička objasnila, že zmluva medzi EÚ a AstraZeneca jasne reguluje, koľko vakcín má únia dostať z tovární spoločnosti v EÚ aj Veľkej Británii. “Od Britov sme zatiaľ nič nedostali, no my im vakcíny dovážame,” vyhlásila.

Viac..  Ivan Štefanec: Rusi na Ukrajine zamínovali päťkrát väčšie územie ako je Slovensko

Taktiež potvrdila, že spoločnosti poslala formálnu sťažnosť týkajúcu sa tohto problému.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

AstraZeneca splní podmienky zmluvy o dodávkach vakcín do EÚ

Spoločnosť AstraZeneca dodá členským štátom Európskej únie (EÚ) zostávajúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Splní …

Consent choices