Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Foto: European Union

ROZHOVOR s vedúcim Zastúpenia EK na Slovensku Ladislavom Mikom: Ak sa situácia nezlepší, môžeme zakázať vývoz vakcín do Veľkej Británie

Prinášame vám ďalšiu časť rozhovorov EN pre mladých, tentoraz s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Rozprávali sme sa o covid pasoch, o očkovaní, dodávkach vakcín, ale aj o plánovanej Konferencii o budúcnosti Európy. Rozhovor si môžete pozrieť alebo aj vypočuť ako podcast.

Európska komisia v stredu predstavila návrh, ako bude vyzerať covid pas, ktorý má uľahčiť bezpečný a voľný pohyb osôb v rámci EÚ počas pandémie koronavírusu. Ladislav Miko nám priblížil, ako bude fungovať. Podľa neho cieľom covid pasov je, aby sa zjednotil systém cestovania medzi členskými krajinami, avšak nevylúčil, že medzi podmienkami krajín budú nejaké rozdiely.

Podľa stanoviska Európskej komisie sa má vytvoriť elektronická brána, pomocou ktorej sa budú očkovacie pasy kontrolovať. Vedúci Zastúpenia v rozhovore tiež naznačil, ako budú tieto pasy technicky fungovať.

V rozhovore sme sa ho pýtali aj na dodávky vakcín, či boli zmluvy napísané správne, ale aj na to, či je právne možné zakázať vývoz vakcín do Veľkej Británie. Miko tiež zopakoval svoj názor, že do júna by bolo možné zaočkovať 50% európskej populácie.

Viac..  Michal Wiezik: Ak sadiť stromy, tak len tam, kde to má zmysel. VIDEO

Dňa 9. mája sa začne Konferencia o budúcnosti Európy, preto sme sa Ladislava Mika pýtali aj na formu diskusií na Slovensku a tiež na cieľ tejto série debát.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …