vakcína, koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Maďarsko schválilo ďalšie dve vakcíny z krajín mimo Európskej únie

Maďarsko schválilo ďalšie dve očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, ktoré nie sú súčasťou spoločného obstarávacieho programu Európskej únie. Tamojší regulačný orgán v pondelok uviedol, že udelil súhlas na núdzové použitie vakcíny Convidecia, ktorú vyrába čínska spoločnosť CanSino Biologics, a indickej vakcíny Covishield.

Počet povolených vakcín na území Maďarska sa týmto zvýšil na sedem. V krajine už používajú očkovacie látky Pfizer, Moderna, AstraZeneca, čínsky Sinopharm a ruský Sputnik V. „Sme presvedčení, že rozšírením počtu vakcín môžeme zvýšiť aj ich množstvo a poskytnúť populácii možnosť očkovania v čo najširšej miere,“ uviedla na brífingu hlavná maďarská lekárka Cecília Müllerová.

Obe čerstvo schválené vakcíny sú zatiaľ v Európe málo známe. Convidecia je jednodávková očkovacia látka, ktorú dosiaľ schválili v Číne, Pakistane a Mexiku. Covishield je indická verzia britsko-švédskej vakcíny AstraZeneca. Müllerová neposkytla podrobnosti o tom, kedy a koľko dávok týchto vakcín dorazí do krajiny.

Viac..  Europoslanec Wiezik: Strieľať medvede nie je riešenie. Treba nastaviť podmienky tak, aby s nami dokázali koexistovať

Maďarsko má druhú najvyššiu zaočkovanosť v Európskej únii. Približne 16 % populácie už dostalo najmenej jednu dávku, pričom priemer EÚ v tomto smere predstavuje okolo 9 %.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

EK začína konania proti Maďarsku a Poľsku pre porušenia základných práv LGBTIQ osôb

Európska komisia (EK) informovala, že začína konania o porušení povinnosti proti Maďarsku a Poľsku v …