lexmann
Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Miriam Lexmann: Nová stratégia pre oblasť zdravotného postihnutia

Dnes sme na diskusii zorganizovanej parlamentnou Medziskupinou pre oblasť zdravotného postihnutia, ktorej som členkou, riešili dlhoočakávanú Stratégiu v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030.
▶️ Stretnutie sa konalo pod záštitou nemeckej europoslankyne a podpredsedníčky medziskupiny Katrin Langensiepen a vystúpila na ňom aj komisárka pre rovnosť Helena Dalli, ktorá sa významne pričinila o to, že táto stratégia, ktorá pôvodne nebola v programe Európskej komisie, nakoniec vznikla.
✅ Komisárka potvrdila záväzok zlepšovať uplatňovanie práv osôb so zdravotným postihnutím, pričom sa EK chce zameriavať najmä na témy, kde EÚ dokáže v súlade s princípom subsidiarity priniesť skutočný pokrok a zmenu.
✅ Kľúčom stratégie je prístupnosť, a to nielen fyzického prostredia, ale aj služieb – vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, ale aj demokratických procesov, akými sú napríklad voľby. Jej dôležitou súčasťou je tiež zabezpečenie možnosti nezávislého života osôb so ZP, a to najmä dokončením deinštitucionalizácie, prechodom ku komunitnej starostlivosti a prístupom na trh práce.
🇪🇺🇸🇰 Som veľmi vďačná, že práve Medziskupina pre oblasť zdravotného postihnutia aktívne prispela k prijatiu a obsahu tejto stratégie. Teraz, keď máme jasné ciele, prepracovanú stratégiu a dostupný objem finančných prostriedkov (z fondu Next Generation EU), máme skutočne ideálne podmienky dosiahnuť pokrok a naplniť tak záväzky, ktoré sme prijali v rámci Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Viac..  Michal Šimečka: Chcem veriť, že Eduard Heger naozaj prinesie upokojenie a základnú kompetentnosť v riadení vlády a štátu

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus, online vyucovanie

Pozvánka na online finále 16. ročníka súťaže JUNIOR INTERNET

AMAVET, organizátor súťaže JUNIOR INTERNET, pozýva všetkých na online finále 16. ročníka. Na základe hodnotenia …