Austria. Syrian refugee child.
Sýrčania v utečeneckom tábere. PHOTO: Europarl.europa.eu

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať sýrskym utečencom v Sýrii i susedných krajinách

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v utorok 30. marca 2021 formou videokonferencie zúčastnila na bruselskej konferencii na podporu Sýrie a regiónu. Európska únia organizuje toto podujatie spolu s Organizáciou Spojených národov už po piatykrát. Podujatiu na ministerskej úrovni spolupredsedali vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a viceprezident Európskej komisie Josep Borrell a zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Mark Lowcock. Jej cieľmi zostali obdobne ako počas ostatných ročníkov podpora politického riešenia konfliktu v línii rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254, mobilizácia finančných prostriedkov na pomoc vnútorne presídleným osobám a utečencom v regióne a spolupráca s občianskou spoločnosťou.

„Pred pár dňami, 15. marca, sme si pripomenuli 10. výročie prepuknutia sýrskeho konfliktu. Pokojné protesty sýrskeho obyvateľstva, legitímne požadujúceho zlepšenie životných podmienok boli brutálne potlačené režimom a uvrhli krajinu do chaosu,“ podčiarkla v úvode svojho vystúpenia I. Brocková. Sýrska utečenecká kríza sa stala najväčšou v globálnom meradle, pričom doteraz neboli vytvorené podmienky na bezpečný, dôstojný, udržateľný návrat utečencov. Ako ďalej uviedla štátna tajomníčka: „Slovensko podporuje demokratické ašpirácie sýrskeho ľudu s tým, že budúcnosť Sýrie by mala ostať v rukách Sýrčanov. Podporujeme úsilie osobitného vyslanca OSN pre Sýriu Geira Pedersena nájsť politické riešenie konfliktu v zmysle rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254, ktorou sa okrem iného stanovuje proces ústavnej reformy pod sýrskym vedením, ako aj konanie skutočne slobodných a spravodlivých volieb za účasti všetkých Sýrčanov – aj tých, ktorí boli pre konflikt nútení opustiť svoje domovy.“

Od vypuknutia migračnej a utečeneckej krízy sa Slovensko intenzívne zapája do humanitárnych aktivít reagujúcich na dôsledky ozbrojených konfliktov, pričom Sýria nie je výnimkou. Slovenská republika sa sústreďuje na riešenie príčin vzniku migrácie prostredníctvom zlepšovania životných podmienok obyvateľov, najmä posilňovaním perspektív na ich uplatnenie v domovských komunitách. Osobitná pozornosť je venovaná zlepšovaniu situácie utečencov s cieľom napomáhať pri ich dočasnom pobyte v hostiteľských krajinách, resp. s návratom do štátov ich pôvodu po ukončení konfliktu. Pomoc Sýrii a okolitým krajinám je už niekoľko rokov deklarovaná aj prostredníctvom slovenskej účasti na bruselských donorských konferenciách k Sýrii a regiónu. „Slovensko je pripravené aj naďalej poskytovať humanitárnu i posthumanitárnu pomoc Sýrii i regiónu, postihnutému sýrskym konfliktom,“ deklarovala I. Brocková. V rámci podujatia bol indikovaný prísľub Slovenska alokovať 600-tisíc eur na rok 2022 s dôrazom na pomoc sýrskym utečencom.

Viac..  Európsky parlament schválil reformu trhu EÚ s elektrinou

O mam

Odporúčame pozrieť

Lagardová: Európa a USA by nemali súťažiť o to, kto ponúkne vyššie dotácie

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky …

Consent choices