peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Výhľady bankových systémov európskych krajín sa zlepšili


Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zlepšila výhľad bankových systémov dvoch európskych krajín na pozitívny zo stabilného a v prípade piatich krajín na stabilný z negatívneho. Štyrom európskym krajinám agentúra ponechala stabilný výhľad bankových sektorov.

Slovenskému bankovému odvetviu agentúra zmenila výhľad na stabilný z negatívneho, keďže zotavujúca sa ekonomika zlepšuje peňažným ústavom podnikateľské prostredie. Slovensko pravdepodobne v tomto roku dosiahne najsilnejšie ekonomické zotavenie v strednej a východnej Európe, uviedla agentúra. Keďže sa prognózuje, že slovenský hrubý domáci produkt v roku 2021 vzrastie o 5,5 percenta, Moody’s predpokladá, že ekonomika krajiny sa na úroveň pred pandémiou vráti už v tomto roku. Oživenie hospodárstva tak podľa agentúry bude rovnaké ako v Poľsku, ale rýchlejšie ako v Českej republike, Rumunsku a Maďarsku. Slovenská nezamestnanosť síce v roku 2021 stúpne na zhruba 7,5 percenta, bude to však len polovičná úroveň v porovnaní s jej rastom po finančnej kríze z roku 2008, keď sa v roku 2010 vyšplhala na 14,5 percenta.

Viac..  Letná hospodárska prognóza 2022: vojenská agresia Ruska zhoršuje vyhliadky

Ratingová agentúra zároveň na stabilný z negatívneho zlepšila výhľady aj bankovým sektorom Nórska, Fínska, Maďarska a Portugalska. Bankovým odvetviam Grécka a Cypru agentúra zmenila výhľad na pozitívny zo stabilného a v prípade Českej republiky, Rakúska, Poľska a Írska ponechala výhľady bankových odvetví na stabilnej úrovni.

 

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia si objednala hodnotenie od európskej ratingovej agentúry Scope

Európska komisia (EK) si objednala u ratingovej agentúry Scope sídliacej v Európe hodnotenie svojej úverovej …