MHD
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Martin Hojsík: Vyjadrenie podpory štrajku MHD v Bratislave a Košiciach


V pondelok prebehol výstražný hodinový štrajk vodičov a vodičiek MHD v Bratislave a Košiciach. Štrajkujúci upozornili na kritickú situáciu v mestských hromadných podnikoch spôsobenú pandémiou a hroziacu možnosť prepúštania. To podľa poslanca Európskeho parlamentu a podpredsedu hnutia Progresívne Slovensko Martina Hojsíka môže viesť k zhoršeniu kvality verejnej dopravy a oslabeniu boja s klimatickou krízou. Tému chce riešiť aj s predstaviteľmi Európskej komisie.

Vyjadrujem podporu vodičom a vodičkám MHD v Bratislave a Košiciach. Štrajková pohotovosť a dnešný výstražný hodinový štrajk sú varovným signálom, ktorý vláda nesmie ignorovať. Kritická situácia, v ktorej sa verejní prepravcovia z Bratislavy, Košíc, ale aj Žiliny či Prešova ocitli, je dlhodobo neudržateľná a vláda musí konať a pomôcť im. Je nespravodlivé, ak štát nepomôže mestskej hromadnej doprave, keď už pomohol aj súkromným prepravcom,” uviedol europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

Stretávajú sa tu tri dôležité témy. Jednou je ochrana zamestnanosti počas pandémie a pomoc ľuďom, ktoré sú ňou postihnutí. Druhou je hrozba zhoršenia kvality poskytovanej hromadnej dopravy v najväčších slovenských mestách. Treťou je podpora a rozvoj nízkoemisnej a finančne dostupnej verejnej dopravy, ktorá je kľúčová pre boj s klimatickou krízou. Som presvedčený, že ak vláda dokázala pomôcť veľkým, súkromným firmám, môže pomôcť aj mestským dopravným podnikom,” doplnil dôvody podpory štrajku europoslanec Hojsík.

Viac..  Martin Hojsík: Novozvolený prezident Brazílie je dobrou správou pre celú planétu

Túto tému chcem otvoriť aj na európskej úrovni. Európskej komisie sa budem pýtať, či doterajšia kroky vlády nie sú v rozpore s pravidlami štátnej pomoci. Štát pridelil pomoc iba niektorým, vybraným, firmám. To je podľa mňa nespravodlivé, pretože štát tak diskriminuje mestá ako Bratislava a Košice, ale aj viaceré ďalšie, a súčasne tým podkopáva ochranu životného prostredia. Považujem za potrebné konať,” vysvetlil podpredseda PS Martin Hojsík.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

putin

Európsky parlament vyhlásil Rusko za sponzora terorizmu

Po zverstvách, ktoré vykonal režim Vladimíra Putina proti ukrajinským civilistom, europoslanci označili Rusko za štát …