media, novinari
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

M. Wiezik: Výzva Komisii na zaistenie bezpečnosti a fyzickej integrity novinárov v EÚ

Europoslanec EP Michal Wiezik (EPP, SPOLU) v piatok podporil list adresovaný prezidentke Komisie Ursule von der Leyen  a vice-prezidentke Vĕre Jourovej, v ktorom spolu s ďalšími 40 europoslancami zo 6 politických skupín  vyzývajú Komisiu na  zaistenie bezpečnosti a fyzickej integrity novinárov v EÚ.

Iniciátorom listu je grécky europoslanec Stelios Kympouropoulos, ktorý takto reagoval na vraždu gréckeho novinára Georga Karaivaza. Po atentáte na Daphne Caruana Galiziu na Malte v roku 2017 a Jána Kuciaka na Slovensku v roku 2018 je to, žiaľ, ďalší opovrhnutiahodný čin, ktorý dokazuje, že fyzické hrozby a násilie páchané na novinároch v EÚ majú stúpajúcu tendenciu.

Europoslanci ďalej v liste zdôrazňujú kľúčovú úlohu nezávislých médií je pre demokratickú spoločnosť založenú na zásadách právneho štátu.

Vyzývajú Komisiu na urýchlené prijatie Odporúčania o bezpečnosti novinárov, ako sa uvádza v Akčnom Pláne Európskej Demokracie 2020. Odporúčanie by sa malo zamerať aj na hrozby namierene proti novinárkam, ktoré sú čoraz častejšie terčom online a offline hrozieb.

Viac..  Michal Wiezik: Takto to vyzerá, keď strom vďaka polardovej ťažbe dostane doslova druhú šancu na život. VIDEO

Záverom vyjadrujú presvedčenie, že to bude dôležitý prvý signál pre občanov, že EÚ je odhodlaná chrániť slobodu médií a demokraciu ako aj odkaz pre páchateľov, že ich trestne činy neostanú nepotrestané.

List v originálnom znení si môžete prečítať tu: List EK

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Novinárov nemožno trestať za ich prácu

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je sloboda …