hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: European Union.

Martin Hojsík: Výbor pre životné prostredie schválil Hojsíkovu výzvu

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín prijal uznesenie, v ktorom vyzýva Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby účinne prispeli k zníženiu nadmerného používania syntetických hnojív, najmä dusíka, ako súčasť spoločného právneho rámca celej EÚ na ochranu a trvalo udržateľné využívanie pôdy. Vytvorenie takéhoto právneho rámca na riešenie rôznych pôdnych hrozieb a na podporu opatrení na obnovu je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov ekologickej dohody EÚ, ako je neutralita podnebia, obnova biodiverzity, ambícia nulového znečistenia životného prostredia bez toxických látok, zdravé trvalo udržateľné potravinové systémy a odolné prostredie. Výzvu inicioval podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík.

Na výbore pre životné prostredie sa dnes podarilo schváliť moju iniciatívu na ochranu pôdy. Aj keď ochrana pôdy sa môže mnohým zdať samozrejmá, pôda je napriek tomu systematicky ničená. Zatiaľ čo veľkosť problému si pri našich lesoch uvedomujeme vďaka holorubom a ničeniu národných parkov, degradácia pôdy nie je na očiach,” uviedol poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda PS Martin Hojsík.

Štatistiky zo Slovenska ukazujú, že namiesto malých farmárov podporujeme iba hŕstku tých najväčších. Iba 5,2% fariem obhospodaruje 75% všetkej pôdy. Výsledkom tohto nepomeru je aj nadmerné používanie chemických hnojiv, monokultúry plodín ako repky, čo sa odzrkadluje na úhyne hmyzu, včiel, a zlom stave našej biodiverzity,” vysvetlil Hojsík.

Viac..  Komentár Marca Németha: Budúcnosť Európy? Jedna Konferencia ju nevyrieši

Vyčerpanie pôdy, teda stav, kedy pôda bude tak zničená, že v nej nič nevypestujeme. To nie je strašenie, to je výsledok zlého hospodárenia. Výsledkom rezolúcie o pôde je, že bude systematicky chránená a budú riešené aj najväčšie hrozby, ktoré ju ničia. Návrh rieši najzávažnejšie problémy akými sú kontaminácia pôdy, biodiverzita, nadmerné používanie chémie, ale adresuje aj klimatický rozmer našej (ne)starostlivosti o pôdu,” doplnil predpredseda PS Martin Hojsík.

Skvelou správou je, že pôda sa opäť stala záujmom na európskej úrovni. Od pôdy totiž závisí nielen príroda, ale aj naše zdravie a život,” uzavrel europoslanec Hojsík.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

firma

EK stanovila pravidlá pre podniky, v globálnych reťazcoch musia rešpektovať ľudské práva a životné prostredie

Európska komisia prijala návrh smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti. Cieľom návrhu je …