mimoriadna2

Praha vyhostí 18 ruských diplomatov v spojitosti s výbuchom muničných skladov v roku 2014

Česká republika vyhostí 18 ruských diplomatov, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. Na mimoriadnej tlačovej konferencii to oznámili premiér Andrej Babiš a minister vnútra a dočasný minister zahraničia Jan Hamáček s tým, že existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014. Zistili to české tajné služby, informuje spravodajský portál TN.cz.

„Musím konštatovať, že existuje dôvodné podozrenie o zapojení ruských dôstojníkov do výbuchu muničných skladov v areáli Vrbětice v roku 2014. Došlo k obrovským škodám a narušeniu života miestnych obyvateľov, ale predovšetkým tam zahynuli dvaja naši spoluobčania,“ vyjadril sa Babiš.

Hamáček vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. „Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom.

Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli v piatok večer. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

ČR: Pre výbuch muničných skladov vo Vrběticiach polícia pátra po dvoch Rusoch

Dvojica je tiež podozrivá z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v anglickom Salisbury v roku 2018.

PRAHA 18. apríla (SITA) – Česká polícia a Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrajú po dvoch agentoch ruskej vojenskej rozviedky GRU. Ako informuje spravodajský portál TN.cz, súvisí to s odhalením českých tajných služieb o možnej účasti ruských agentov na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pre ktoré Česko vyhostí 18 ruských diplomatov. Anatolij Čepiga a Alexander Miškin sú pritom podozriví aj z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa novičokom v anglickom Salisbury v roku 2018.

Dvojica bola podľa NCOZ v októbri 2014 čase výbuchu v Českej republike, konkrétne v Prahe a následne v Moravskosliezskom a Zlínskom kraji. Podľa hovorcu NCOZ Jaroslava Ibeheja využili najmenej dve identity. Najprv sa preukázali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, neskôr pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu s menom Ruslan Tabarov.

Na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu premiér Andrej Babiš a minister vnútra a dočasný minister zahraničia Jan Hamáček oznámili, že pre zistenia tajných služieb nariadili opustiť Česko 18 ruským diplomatom, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb GRU a SVR. Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli v piatok večer. O svojich krokoch informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Viac..  Slovensko a Maďarsko sa nepripoja k sankciám EÚ voči ruskému energetickému sektoru

Hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko bude reagovať na kroky Česka. „Praha si je dobre vedomá, čo bude nasledovať po takýchto trikoch,“ cituje hovorkyňu tlačová agentúra RIA Novosti.

Babiš na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu večer o prípade informoval predsedu Európskej rady Charlesa Michela. Hamáček zase uviedol, že o zisteniach informovali aj partnerov Česka v NATO a Európskej únii a požiadali ich o podporu. Prípad podľa neho značne uškodí česko-ruským vzťahom.

Podporu Česku už vyjadrili Spojené štáty americké, ktoré nedávno vyhostili 10 ruských diplomatov a zaviedli sankcie na niekoľko desiatok ľudí a subjektov. Americká chargé d’affaires v Prahe Jennifer Bachus uviedla, že si „významné konanie“ Česka vážia.

Muničnými skladmi vo Vrběticiach otriasli dva výbuchy. Prvý si 16. októbra 2014 vyžiadal dvoch mŕtvych. Ďalší sklad vybuchol 3. decembra toho istého roku. Stovky ľudí po explóziách z okolitých dedín evakuovali.

Podľa portálu Seznam Zprávy sa GRU zamerala na vrbětické sklady, pretože tamojšiu muníciu mali dodať Američania povstalcom v Sýrii, kde Rusko podporovalo vládu prezidenta Baššára al-Asada. Týždenník Respekt zase informoval, že zbrane boli určené pre Ukrajinu, kde v občianskej vojne bojujú separatisti podporovaní Moskvou. Zbrane pre Ukrajinu údajne kúpil významný bulharský obchodník.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Energetická bezpečnosť si bude vyžadovať posilnenie solidarity a spolupráce

Kredibilita Ruska ako stabilného dodávateľa energií a dôvera vo vzájomne výhodnú spoluprácu je v dôsledku jeho neustáleho …