klima
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Únia krátko pred virtuálnym klimatickým samitom dosiahla dôležitú dohodu o klíme

Európska únia dosiahla predbežnú dohodu o klíme, ktorá by mala do roku 2050 prispieť ku klimatickej neutralite v členských štátoch. Tie spoločne s Európskym parlamentom dospeli k dohode v predvečer virtuálneho klimatického samitu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden.

„Náš politický záväzok stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom do roku 2050 je teraz tiež právnym záväzkom,“ uviedla v stredu skoro ráno predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Dohodu musia ešte oficiálne schváliť členské štáty a zákonodarný zbor, ale mala by to byť iba formalita.

Na základe tejto dohody sa EÚ zaväzuje k strednodobému cieľu znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. „Bol najvyšší čas na dohodu, pretože Európa musí preukázať svoju pozíciu vzhľadom na pozitívny vývoj v USA a Číne,“ uviedol europoslanec Peter Liese.

Viac..  M. Hojsík: V recyklácii nespĺňa Slovensko záväzky dané EÚ, vládou navrhované zmeny nestačia

Spojené štáty, druhý najväčší znečisťovateľ na svete po Číne, by mali čoskoro tiež oznámiť svoj nový cieľ zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

Europarlament schválil dohodu na dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050

Nový klimatický predpis EÚ zvyšuje cieľ redukcie emisií do roku 2030 zo 40% na aspoň …