miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Nyáryovská kúria v Bučanoch je obnovená vďaka Bruselu, pomohli eurofondy


Villa Solitude, alebo po slovensky “vila samota”. Stojí pritom takmer uprostred obce Bučany, neďaleko Trnavy, a patrí medzi najstarišie budovy obce. Ide o bývalý Nyáryovskú kúriu, ktorá prešla bohatým vývojom od veľmi starých čias cez barok, renesanciu až po úpravy na prelome 19.teho a 20. storočia, ktoré máme možnosť po rekonštrukcii vidieť. V časoch socialistického štátu bol tento dom v dezolátnom stave a jeho obnova nebola jednoduchá. Dom je opradený viacerými záujimavými povesťami. Jedna z nich hovorí, že majiteľa prehral celý dom v kartách. Obec dnes zrekonštruvaný objekt využíva ako kultúrno-spoločenské centrum, avšak nachádza sa v ňom aj krásna expozícia krásnych archeologických nálezov z okolia obce. Okrem artefaktov, ktoré sa našli pri rekonštrukcii a ktoré sa viažu k renesančnej minulosti tejto kúrie, sú v expozícii aj veľmi krásne exponáty z obdobia 700-400 p.n.l, z doby latenskej.

Najzaujímavejším nálezom a exponátom je model rondelu, ktorý bol pri archeologických vykopávkach nájdedný v okolí Bučian. Objekt bol vybudovaný v mladom neolite, čiže 5000 rokov p.n.l, a na jeho ploche sa našli viaceré nálezy. Medzi najzaujímavejšie patria tri ženské sošky venuše, umiestnené sú v expozícii. V rekonštruovanej Nyáryovskej kúrii dnes sídli kultúrno-spoločenské centrum v Bučanoch, ktoré je veľmi aktívne, vydáva propagačné materiály a ročne realizuje viac ako sto podujatích určených širokému spektru návštevníkov ako sú koncerty, prednášky, tvorivé dielne, cestovateľské prezentácie, či premietania filmov. Celkové náklady na obnovu kúrie dosiahli výšku 1 296 646,46 Eur, pričom dotácia bola vo výške 970 573,02 Eur a z vlastných zdrojov obce bolo uhradených 326 073,44 Eur.

Viac..  Eugen Jurzyca: Na Slovensku sme si nedobre stanovili ciele digitalizácie, premrhali sme možno stovky miliónov EUR

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Slovensko je medzi prvými šiestimi štátmi EÚ, ktoré majú kompletne schválené nové eurofondové obdobia

Dva roky tvrdej práce na veľkej reforme eurofondov a náročných rokovaní s Európskou komisiou o …