heger, caputova, korcok, kollar
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok s najvyššími ústavnými činiteľmi SR. PHOTO: FB MZV.

Minister Ivan Korčok: Európska únia je pre Slovensko základným politickým, ekonomickým, a kultúrnym priestorom, ktorý poskytuje občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu

Dnes, 1. mája 2021, si Slovenská republika pripomína 17. výročie vstupu do Európskej únie. V roku 2004 sa naša krajina stala členom spoločenstva, ktoré je založené na spoločných hodnotách, princípoch demokracie a právneho štátu, dodržiavania ľudských práv a základných slobôd. Slovensko patrí medzi najviac integrované členské krajiny, už od roku 2007 sme súčasťou Schengenského priestoru a spoločnú menu euro používame od roku 2009. V roku 2016 Slovensko úspešne po prvýkrát predsedalo Rade Európskej únie. Ako zhrnul minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ivan Korčok „počas doterajších sedemnástich rokov sa Európska únia stala prirodzenou súčasťou našich domácich politík, ako aj každodenného života našich občanov.“

Medzi nesporné výhody členstva v Európskej únii(EÚ) patrí možnosť pre občanov slobodne cestovať, pracovať, ako aj študovať v jej členských krajinách. Jednotný trh Európskej únie zvyšuje ekonomický potenciál a atraktívnosť našej krajiny pre investorov a zároveň poskytuje našim podnikateľom trh s takmer 450 miliónmi spotrebiteľmi. Doterajšia finančná podpora z európskych fondov už zásadne prispela k výraznému rozvoju Slovenska. V tomto kontexte šéf diplomacie pripomenul, že „práve schválený Plán obnovy bude ďalším žiadaným impulzom a finančnou injekciou na modernizáciu Slovenska, vrátane tak potrebnej zelenej a digitálnej transformácie.“

Minister Ivan Korčok vyjadril tiež presvedčenie, že „obdobie nášho členstva v EÚ patrí medzi najúspešnejšie v našej histórii. Európska únia nie je bez chýb, ale pre Slovensko je základným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom, ktorý poskytuje občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu. Som rád, že si to uvedomujú aj naši občania. Dôvera verejnosti voči EÚ je v súčasnosti najvyššia za ostatných 10 rokov.“

17. výročie členstva v EÚ si zároveň pripomíname na pozadí riešenia viacerých kríz, od ekonomickej a finančnej krízy, cez migračnú krízu, odchod dôležitého partnera, ktorým je Spojené kráľovstvo, až po súčasnú pandémiu COVID-19. „Práve pandemická kríza zdôraznila potrebu diskutovať o možnostiach, ako zlepšiť akcieschopnosť a odolnosť Únie, a ako Úniu prispôsobiť tak, aby vyhovovala aktuálnym potrebám jej členských krajín a ich občanov,“ podčiarkol minister I. Korčok.

Viac..  Výrobky vyrobené nútenou prácou budú zakázané na jednotnom trhu EÚ

Príležitosťou pre takúto celoeurópsku reflexiu je Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá na európskej úrovni štartuje symbolicky na Deň Európy, 9. mája. Ako uviedol štátny tajomník Martin Klus, „V centre tohto projektu musia byť občania. Máme silný záujem na tom, aby sa podujatia a diskusie preniesli do miest a obcí a aby sa do nich zapojilo čo najviac občanov, zástupcov samospráv, predstaviteľov podnikateľskej a akademickej obce, ako aj médií. Zapojme sa spoločne do formovania budúcej podoby európskeho projektu

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Podporujem Ivana Korčoka

Prezidentská kampaň pred druhým kolom volieb je v plnom prúde. Svoju podporu kandidátom vyjadrujú rôzne …

Consent choices