Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

EÚ začala dodávať vakcíny na Balkán

Európska únia (EÚ) začala v utorok s dodávkou vakcín proti koronavírusu, ktoré financovala, na Balkán. V regióne už vakcíny dodávajú aj Čína a Rusko.

Európska komisia (EK) minulý mesiac oznámila, že do Srbska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Albánska a Kosova od mája do augusta v týždenných dodávkach doručí 651-tisíc dávok vakcíny Pfizer-BioNTech. Vakcíny sú financované z balíčka v hodnote 70 miliónov eur, ktorý EK prijala v decembri.

Väčšina balkánskych krajín mala ťažkosti s obstarávaním vakcín proti koronavírusu. Výnimkou je Srbsko, ktoré odštartovalo úspešnú očkovaciu kampaň, najmä vďaka miliónom dávok vakcín Sinopharm z Číny a Sputnik V z Ruska, ktoré ešte neschválila Európska lieková agentúra. Po Srbsku sa začali na Čínu a Rusko obracať aj ďalšie krajiny na západnom Balkáne. Dovoz čínskych a ruských vakcín na Balkán sa však nevyhol politickému podtónu, keď politici chválili spoločné priateľstvo s krajinami a naopak kritizovali EÚ, že im nepomáha, keď je to najviac treba.

Eurokomisár pre susedstvo a rozširovanie Olivér Várhelyi, ktorý je na trojdňovej návšteve západného Balkánu, takúto kritiku odmietol. Počas návštevy Bosny v utorok uviedol, že EÚ nesklame krajiny v regióne v ich boji s koronavírusom a dodávky vakcín potvrdzujú jej záväzok „poskytovať podporu, tak ako sme to robili od vypuknutia pandémie“.

Viac..  Komisia navrhuje stratégiu vývoja a dostupnosti liekov v Únii

Viaceré balkánske krajiny sa značne spoliehali na medzinárodnú iniciatívu COVAX, ktorá distribuuje vakcíny menej rozvinutým krajinám. Dodávky od iniciatívy však značne oneskoril nedostatok dávok. Vakcíny financované EÚ sa pridávajú k tým od COVAX-u, medzi ktorého najväčších prispievateľov patrí s takmer 2,5 miliardami eur práve EÚ.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Zmluvy na nákup vakcín musíme nastaviť tak, aby sme zabránili neočakávaným výpadkom

„Slovensko zdieľa obavy zo šírenia nových mutácií koronavírusu. Európska únia musí byť v budúcnosti lepšie …