koronavirus, hranice, schengen
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Polícia a finančná správa zintenzívnia spoluprácu pri strážení schengenskej hranice s Ukrajinou


Východná schengenská hranica s Ukrajinou si podľa ministerstva vnútra, polície i finančnej správy zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, pričom k zefektívneniu hraničných a colných kontrol má prispieť aj spolupráca operatívnych orgánov Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a Kriminálneho úradu finančnej správy. Rezort vnútra o tom informuje v tlačovej správe.

Ako sa počas utorňajšej návštevy východnej hranice zhodli minister vnútra SR Roman Mikulec, prezident Policjaného zboru Peter Kovařík, prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka a riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Robert Gucký, v súčasnosti sa ako problém v súvislosti s fungovaním hranice javí napríklad zlyhávanie interných procesov, či dlhé čakacie doby v nákladnej aj osobnej doprave.

Zefektívniť prácu policajtov a colníkov na hranici má podľa rezortu vnútra aj niekoľko plánovaných rekonštrukcií. Finančná správa v spolupráci s ministerstvom napríklad vytvorí na hraničnom priechode Vyšné Nemecké ďalších deväť vybavovacích miest pre cestujúcich v osobnej doprave. Ministerstvo vnútra zase zavedie nový elektronický zaznamenávací systém Entry – Exit. Zároveň sa zabezpečí aj rozšírenie kamier na hraničných priechodoch a vo vybavovacích boxoch, ktoré budú prepojené na políciu a finančnú správu s uchovaním záznamu po dobu 90 dní. Od budúceho roka bude tiež na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a Ubľa pracovať 18 policajtov zo stáleho zboru Frontex, ku ktorým pribudne expert na kradnuté motorové vozidlá.

Viac..  Pašovanie a užívanie drog v EÚ sa vracia na predpandemickú úroveň

„Pre odhaľovanie a vyšetrovanie protiprávnej činnosti je mimoriadne dôležité rozvíjať spoluprácu s finančnou správou,” uviedol Mikulec s tým, že spoločným cieľom je odstrániť korupciu, zlepšiť boj proti nelegálnej migrácii a pašovaniu tovaru ako aj posilniť inšpekčnú činnosť. Podľa Žežulku finančná správa plánuje personálne posilniť hraničný priechod Vyšné Nemecké ako aj obstarať novú techniku. „Máme veľký záujem, aby sa východná hranica stala výkladnou skriňou,” uviedol.

Rezort vnútra zároveň v rámci plnenia Stratégie európskeho integrovaného riadenia hraníc plánuje na slovensko-ukrajinskú hranicu zabezpečiť dodanie prístrojov na nočné videnie – infra prístrojov a termokamier, terénnych motorových vozidiel, štvorkoliek a tiež dronov a bezpilotných zariadení potrebných pre výkon hraničného dozoru.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Európska perspektíva je najdôležitejšou súčasťou „Marshallovho plánu” pre Ukrajinu

“Pre Slovensko je najlepšou perspektívou pre obnovu nášho východného suseda šanca byť súčasťou európskeho spoločenstva. …