Dúhová vlajka, LGBTIQ. PHOTO: ©European Union 2020

Diskriminácia LGBTI ľudí je stále hlboko zakorenená, varuje generálna tajomníčka Rady Európy

Pokrok v oblasti práv a ochrany LGBTI ľudí je nerovnomerný, postoje sa menia pomaly a diskriminácia tejto komunity v niektorých európskych spoločnostiach je stále hlboko zakorenená. Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý pripadá na 17. mája, pred tým varovala generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovićová Burićová. Hoci Európa zaznamenala pokrok, napríklad v oblasti sobášov a civilných zväzkov, práv na adopciu pre LGBTI ľudí či zákonnej ochrany pred diskrimináciou na pracovisku, nenávistnými prejavmi a zločinmi z nenávisti, niektorí ľudia sa podľa tajomníčky pre svoju sexuálnu orientáciu a rodovú identitu stále boja o svoje životy, uvádza Rada Európy v tlačovej správe.

Generálna tajomníčka upozornila na „spätné kroky“, ktorými sú napríklad „nepriateľská rétorika volených politikov, vlny homofóbneho a transfóbneho násilia, vyhlasovanie takzvaných zón bez LGBT“. „Sú potrebné lepšie zákony a politika, ich prijatie a zavedenie, politická vôľa a skutočný záväzok k rovnosti sú nevyhnutné,“ uviedla Pejčinovićová Burićová. „Dúhový oblúk morálneho univerza je dlhý, ale skláňa sa ku spravodlivosti,“ dodala.

Viac..  Pozrite si, ako budeme v lete cestovať. Konzílium sa zhodlo na cestovateľskom semafore

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii Marija Pejčinovićová Burićová vystúpi 18. mája na podujatí 2021 IDAHOT+ Forum, za ktorým stoja Spojené kráľovstvo a Cyprus. Inštitúcie Rady Európy, ako aj jej detašované pracoviská v Albánsku, Čiernej Hore, Srbsku, na Ukrajine a v ďalších krajinách tiež zorganizujú viaceré iniciatívy zamerané na podporu LGBTI komunity.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament vyhlásil EÚ za zónu slobody pre LGBTIQ osoby

Európsky parlament vo štvrtok vyhlásil Európsku úniu za zónu slobody pre LGBTIQ osoby. Poslanci tak …