europska unia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Únia chce posilniť snahy o ukončenie izraelsko-palestínskych bojov


Európska únia (EÚ) zdvojnásobí svoje snahy o ukončenie eskalácie násilia medzi izraelskou armádou a palestínskymi militantmi. Téme sa budú na utorkovom stretnutí venovať ministri zahraničia krajín únie.

EÚ tiež označila víkendové zničenie budovy, v ktorej sídlili významné zahraničné médiá, za „extrémne znepokojujúce” a zdôraznila, že bezpečné pracovné podmienky pre novinárov sú nevyhnutné. Únia v regióne nikdy nemala vplyv, akým disponuje Washington, a od utorkového stretnutia sa neočakáva žiadny bezprostredný prielom.

Od minulotýždňového vypuknutia násilností EÚ vyzýva na zdržanlivosť a odsúdila útoky, ktoré zasiahli civilné obyvateľstvo. Európsky šéf diplomacie Josep Borrell aj predseda Európskej rady Charles Michel v uplynulých dňoch vyzývali na ukončenie eskalácie násilia a zabezpečenie toho, aby mali civilisti čo najlepšiu ochranu.

Cieľom utorkového stretnutia je hľadať spôsoby, ako „najlepšie môže EÚ prispieť k uvoľneniu napätia, ukončeniu eskalácie a zastaveniu pokračujúceho násilia”, uviedol hovorca únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Peter Stano. Propalestínski kritici únie trvajú na tom, že blok bol dosiaľ príliš zhovievavý, čo sa týka zavedenia sankcií voči Jeruzalemu, no keďže i to si vyžaduje zhodu, táto téma sa podľa Stana zatiaľ v súvislosti s utorkovým stretnutím neobjavila.

Viac..  Francúzsko a Nemecko tlačia na Taliansko, aby otvorilo prístavy tisícke migrantov

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Borrell sa stretol s predstaviteľmi Srbska a Kosova v snahe vyriešiť spor susedov

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell rokoval v pondelok v Bruseli s lídrami Srbska a Kosova …