Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska únia zvažuje ďalšie sankcie voči Bielorusku. Leyenová vyzvala na okamžité prepustenie Protaseviča

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová potvrdila, že sa zvažujú ďalšie sankcie voči Bielorusku. Presné sankcie však neuviedla, ale budú sa vzťahovať na jednotlivcov zapojených do tohto únosu, podniky, ktoré financujú Lukašenkov režim, ale aj na sektor leteckej dopravy.

“Budeme naďalej vyvíjať tlak na režim, kým nebude rešpektovať slobodu názoru a médií,” uviedla Leyenová. Predsedníčka Európskej komisie na Twitteri tiež informovala, že pre Bielorusko je pripravený ekonomický a investičný balík v hodnote 3 miliárd eur, keď sa Bielorusko stane demokraciou.

Cestujúci na palube lietadla spoločnosti Ryanair smerujúceho z gréckych Atén do litovského Vilniusu, ktoré bolo v nedeľu nútené pristáť v bieloruskom Minsku, opísali paniku, keď stroj bez vysvetlenia zmenil kurz.

Viac..  Europoslanci: Úspechom EÚ v roku 2021 je spolupráca počas pandémie a ochrana klímy

Na palube letu FR4978 bol aj 26-ročný exilový bieloruský novinár a aktivista Roman Protasevič, ktorého po pristátí zatkli. Podľa svedkov bol vystrašený a ďalším pasažierom povedal, že by mohol čeliť trestu smrti. Podľa viacerých cestujúcich Protasevič policajtom okamžite predložil pas, ktorý mu následne podľa všetkého skonfiškovali.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Zatláčanie migrantov na hraniciach s Bieloruskom je neprípustné, tvrdí eurokomisárka Johanssonová

Lotyšsko, Litva a Poľsko naďalej používajú sporné metódy, aby zabránili migrantom prekročiť hranice z bieloruskej …