Foto: FB Orbán Viktor

Boris Johnson sa stretol s Viktorom Orbánom


Britský premiér Boris Johnson sa v piatok stretáva s jeho maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom. Návšteva predsedu maďarskej vlády na Downing Street 10 si však vyžiadala kritiku.

Johnsonov úrad uviedol, že je to rutinné stretnutie s lídrom významného členského štátu Európskej únie (EÚ). „Spolupráca s Maďarskom je dôležitá pre prosperitu a bezpečnosť Spojeného kráľovstva,“ vyjadril sa premiérov hovorca Max Blain.

Zároveň však povedal, že Johnson nebude váhať s Orbánom, nacionalistom zastávajúcim protiimigračné postoje, ktorý zasiahol proti médiám aj slobode súdnictva, hovoriť o ľudských právach. „Vo všetkých otázkach ľudských práv sa nevyhýbame ich nastoleniu. Predseda vlády odsúdil tieto konkrétne komentáre, ktoré boli rozporuplné a nesprávne,“ uviedol Blain.

Johnson sa pravidelne zhovára s lídrami z EÚ, ale od začiatku pandémie mal relatívne málo osobných stretnutí. Naposledy sa tento mesiac stretol s írskym premiérom Micheálom Martinom.

Viac..  Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová navštívi Slovensko

Hovorkyňa opozičnej Labouristickej strany pre zahraničné záležitosti Lisa Nandy sa vyjadrila, že Johnson by mal vzniesť námietky voči Orbánovým „opakovaným pokusom o oslabenie demokratických hodnôt“. „Čokoľvek iné ako rázne odmietnutie týchto činov sa rovná rozprestretiu červeného koberca,” skonštatovala.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka o Orbánovom šále, vojenských cieľoch Ruska, či hekerskom útoku na Európsky parlament. ROZHOVOR

BRATISLAVA / Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka hovorí o prijatí novej smernice o ochrane kritickej …