Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. PHOTO: © European Union.

Nord Stream 2 je zbraň v rukách Ruska, Zelenskij dúfa v pomoc Bidena


Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podľa jeho slov „prekvapil“ a „sklamal“ postoj amerického náprotivka Joea Bidena v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, o ktorom sa dozvedel z médií. Informoval o tom portál axios.com.

Biden údajne prestal vystupovať proti výstavbe spomenutého projektu, ktorý Ukrajina považuje za ohrozenie národnej bezpečnosti. Nord Stream 2 bude po dokončení distribuovať plyn z Ruska smerom do Nemecka, čo Moskve umožní pri dodávkach plynu obchádzať Ukrajinu.

„Toto je skutočná zbraň v rukách Ruskej federácie,“ povedal Zelenskij, ktorý dúfa, že sa mu podarí osobne stretnúť s Bidenom ešte pred Američanovou schôdzkou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, a Spojené štáty napokon zastavia Rusko. Samotný Putin v piatok vyhlásil, že Ukrajina bude musieť preukázať dobrú vôľu, ak chce, aby cez jej územie prechádzal ruský plyn.

Stretnutie medzi Bidenom a Putinom sa uskutoční 16. júna vo švajčiarskej Ženeve. Bude to na záver Bidenovej prvej zahraničnej cesty na poste prezidenta, keď ho najprv čaká návšteva Veľkej Británie, kde bude stretnutie lídrov krajín G7, a následne zastávka v Bruseli na samite NATO.

Viac..  Zástupca EP na Slovensku Robert Sermek: Smerovanie k zelenej energii nezvyšuje ceny za elektrinu

Kremeľ nedávno vo vlastnom vyhlásení oznámil, že prezidenti budú diskutovať o „súčasnom stave a vyhliadkach rusko-amerických vzťahov, strategických otázkach stability a akútnych problémoch v medzinárodnej agende, vrátane interakcií v súvislosti s pandémiou koronavírusu a urovnávaním regionálnych konfliktov”. Predmetom dialógu oboch prezidentov by tak mali byť aj naštrbené rusko-ukrajinské vzťahy.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

I. Štefanec: Európa smeruje k oceneniu statočného ukrajinského ľudu

Európska ľudová strana, ktorá je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu, odobrila návrh slovenského europoslanca Ivana Štefanca …