Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

M. Beňová: Covid pasy nesmú súčasnú situáciu s cestovaním ešte viac skomplikovať

Európsky parlament bude na dnešnom plenárnom zasadnutí hlasovať o dohode týkajúcej sa digitálneho európskeho osvedčenia pre COVID-19. Covid pas má v rámci začínajúcej sa letnej sezóny pomôcť cestovnému ruchu a prispieť tak k oživeniu európskej ekonomiky.

Osvedčenia by mali byť k dispozícii od prvého júla s platnosťou najviac 12 mesiacov. Ich vydávanie budú mať v kompetencii členské štáty, pričom budú môcť byť v digitálnej, ako aj v papierovej forme,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Zámerom je, aby boli harmonizované covid pasy použiteľné v celej Európskej únii.

Pri zavedení týchto osvedčení do praxe bude kľúčové, aby skutočne podporovali voľný pohyb v Únii a naopak nevytvárali nové bariéry, čím by súčasnú situáciu s cestovaním ešte viac skomplikovali,“ zdôraznila europoslankyňa. Na urýchlené spustenie vydávania covid pasov bude pre členské krajiny dôležitá aj efektívna podpora zo strany Európskej komisie.

Osvedčenie by malo obsahovať informácie o očkovaní jeho držiteľa, prekonaní koronavírusu, či o platnom vykonanom teste s negatívnym výsledkom. „Dôležitá bude aj harmonizácia reštriktívnych opatrení v rámci jednotlivých štátov, tak aby boli aplikované len tie, ktoré sú nevyhnutné na zaistenie ochrany verejného zdravia,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Posilňovacie dávky by nemali smerovať pre zdravých ľudí, ale do rozvojového sveta, tvrdí šéf WHO

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie

KORONAVÍRUS: Počas leta k nám bolo dovezených 27 percent infekcií

Počas letných mesiacov Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) zaznamenal celkovo 4 162 potvrdených prípadov koronavírusovej …