benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

M. Beňová: Nájsť rovnováhu medzi sankciami a nepostihovaním bieloruskej verejnosti bude náročné

Plénum Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasuje o uznesení ohľadom reakcie na nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku a následné zatknutie novinára a jeho partnerky na jeho palube.

Doterajšiu reakciu Európskej únie a lídrov jej členských štátov v podobe označenia tohto činu za štátom podporovaný terorizmus a dohody na sankciách, vrátane toho, že sa Bielorusko stalo prakticky bezletovou zónou, považujem za rýchlu a dostatočne dôslednú,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.

Nasledovať by mali cielené ekonomické a finančné sankcie na vybrané odvetvia bieloruského hospodárstva, ktoré obmedzia príjmy tamojšieho režimu. „Tie by mali byť správne cielené, pričom pozastavená musí byť aj akákoľvek európska investičná pomoc, z ktorej by bieloruská vláda mohla profitovať,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu.

Problémom je, že všetky tieto reštrikcie nevyhnutne pocíti bieloruská spoločnosť. „Tej by sme pritom mali skôr pomáhať. Nájsť však rovnováhu medzi sankciami namierenými proti bieloruskému režimu a nepostihovaním bieloruskej verejnosti bude bohužiaľ veľmi náročné,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Slovensko pomôže Ukrajine s implementačnou dohodou s EÚ

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vladimir Putin

Únia predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku pre zásahy na Ukrajine

Európska únia vo štvrtok predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku o šesť mesiacov za to, že …