cestovanie, dovolenka
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Komisia víta schválenie aktualizovaného odporučenia o voľnom pohybe v EÚ


Európska komisia víta, že Rada EÚ v pondelok schválila aktualizáciu odporúčania o koordinácii obmedzení voľného pohybu v rámci EÚ. Komisia navrhla túto aktualizáciu 31. mája.  Členské štáty sa okrem iného dohodli, že občania, ktorí boli úplne zaočkovaní alebo sa už zotavili z ochorenia COVID-19, by mali byť oslobodení od cestovných obmedzení.

Členské štáty sa dohodli aj na vyjasnených a zjednodušených cestovných požiadavkách: Cestujúci z oranžových oblastí by sa pred vycestovaním mali preukázať negatívnym testom, zatiaľ čo od cestujúcich z červených oblastí by sa mohlo vyžadovať, aby podstúpili karanténu, pokiaľ nemajú negatívny test.

V odporúčaní sa objasňujú pravidlá pre deti vo veku do dvanástich rokov, pričom sa zabezpečuje jednota podmienok pre rodiny pri cestovaní a stanovuje sa harmonizované obdobie platnosti testov: 72 h v prípade PCR testov a 48 hodín v prípade antigénových rýchlotestov.

Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu a pokrok v očkovaní boli upravené aj prahové hodnoty mapy EDCD. Odporúčanie tiež umožňuje členským štátom, aby v rámci „núdzovej brzdy” opätovne zaviedli cestovné opatrenia v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie.

Viac..  COVID preukaz EÚ: Poslanci Európskeho parlamentu schválili predĺženie o jeden rok

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

mladi ludia, cestovanie

DiscoverEU: ďalšie kolo výzvy, aby mohlo cestovať ešte viac mladých ľudí

DiscoverEU, iniciatíva Komisie, ktorá umožňuje 18-ročným mladým ľuďom poznávať Európu najmä z vlaku, otvára svoje …