Predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa. PHOTO: © European Union, 2020

Únia schválila digitálny COVID preukaz EÚ: Otázky a odpovede


Predsedovia troch inštitúcií EÚ, Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie, sa v pondelok zúčastnili na oficiálnom podpísaní nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ, čím zavŕšili legislatívny proces. Pri tejto príležitosti predseda EP David Sassoli, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa uviedli:

„Digitálny COVID preukaz EÚ je symbolom toho, čo Európa reprezentuje. Európy, ktorá dokáže obstáť v skúške. Európy, ktorá sa zoči voči ťažkým úlohám zjednotí a upevní. Naša Únia opäť ukázala, že keď pracujeme spoločne, pracujeme najlepšie. Na nariadení o digitálnom COVID preukaze EÚ sa naše inštitúcie dohodli za rekordných 62 dní. Počas práce na legislatívnom procese sme vytvorili aj technickú oporu systému, t. j. bránu EÚ, ktorá je funkčná od 1. júna.

A na tento veľký úspech môžeme byť hrdí. Európa, tak, ako ju všetci poznáme a chceme späť, je Európou bez hraníc. Preukaz EÚ umožní občanom znovu využívať toto najviac vnímané a vážené právo, právo na voľný pohyb. Dnešným podpisom uzákonený preukaz nám umožní cestovať toto leto bezpečnejšie. Spoločne dnes opäť potvrdzujeme, že nám záleží na otvorenej Európe.“

Digitálny COVID preukaz EÚ

Cieľom digitálneho COVID preukazu EÚ je uľahčiť voľný pohyb v rámci EÚ počas pandémie COVID-19. Všetci Európania majú aj bez preukazu právo na voľný pohyb, ale držitelia preukazu budú mať cestovanie ľahšie, pretože sa na nich nebudú uplatňovať obmedzenia, ako je karanténa.

Digitálny COVID preukaz EÚ bude dostupný všetkým a bude:

  • zahŕňať očkovanie proti COVID-19, testovanie a prekonanie ochorenia,
  • bezplatné a dostupné vo všetkých jazykoch EÚ,
  • k dispozícii v digitálnom a papierovom formáte,
  • zabezpečené a bude obsahovať digitálne podpísaný kód QR;
Viac..  Kde na Slovensku, ale aj v celej EÚ, sa okúpete v kvalitnej vode? Takmer všade

Členské štáty nezavedú pre držiteľov digitálneho COVID preukazu EÚ ďalšie cestovné obmedzenia, pokiaľ takéto opatrenia nebudú potrebné a primerané v záujme ochrany verejného zdravia. Komisia sa okrem toho zaviazala zmobilizovať 100 miliónov eur v rámci nástroja núdzovej podpory na podporu členských štátov pri zabezpečovaní cenovo dostupných testov. Nariadenie sa bude uplatňovať 12 mesiacov od 1. júla 2021.

Súvislosti

Európska komisia predložila 17. marca 2021 návrh na zavedenie COVID preukazov EÚ, aby uľahčila bezpečný voľný pohyb občanov v rámci EÚ počas pandémie. Spoluzákonodarcovia dosiahli 20. mája predbežnú dohodu. EÚ brána, hlavná opora technického systému, bola spustená 1. júna. Brána umožňuje overovanie ochranných prvkov zakomponovaných do kódov QR.

Po dnešnom oficiálnom podpise nadobudne toto nariadenie 1. júla účinnosť, no tie členské štáty, ktoré potrebujú viac času, dostanú ďalších šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel. 13 členských štátov už začalo vydávať digitálne COVID preukazy EÚ.

Všetky otázky a odpovede nájdete TU.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Záujemcovia o očkovanie s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí získajú digitálny COVID preukaz EÚ

Záujemcovia o očkovanie s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí získajú digitálny COVID preukaz EÚ. Národné centrum …