Antonio Guterres
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres. PHOTO: © European Union- EP.

I. Korčok: Vítame vymenovanie Antónia Guterresa za generálneho tajomníka OSN


Po tom, čo Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne odporučila súčasného generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa ako kandidáta do druhého funkčného obdobia, bol dnes 18. júna 2021 formálne vymenovaný Valným zhromaždením OSN. Druhé päťročné funkčné obdobie mu začne plynúť od 1. januára 2022 do 31. decembra 2026. A. Guterres je v poradí deviatym generálnym tajomníkom OSN, a hoci po formálnej stránke neexistuje obmedzenie na počet funkčných období, žiadny z predchodcov doposiaľ nezostal vo funkcii dlhšie ako dve.

“Plne podporujem vymenovanie Antónia Guterresa na druhé funkčné obdobie vo funkcii generálneho tajomníka OSN. Jeho doterajšie pôsobenie na čele organizácie a dlhoročné politické a diplomatické skúsenosti budú naďalej neoceniteľnou výhodou vo vedení  OSN v období globálnej pandémie a ďalších výziev, ktorým dnes medzinárodné spoločenstvo čelí,“ uviedol v súvislosti s vymenovaním A. Guterresa šéf rezortu zahraničia Ivan Korčok.

Viac..  R. Hajšel o balíku Fit for 55: Prijatie je nevyhnutné, ale nie za každú cenu

Bývalý portugalský premiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov A. Guterres je na čele OSN od 1. januára 2017. Počas jeho prvého mandátu sa významným spôsobom podieľal na posilnení udržateľného rozvoja, mieru a ochrany životného prostredia a naštartoval dôležité reformné zmeny, aby organizácia fungovala transparentnejšie a efektívnejšie.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Michel

EÚ obvinila Rusko z potravinovej krízy a ruský veľvyslanec pri OSN na protest odišiel

Predseda Európskej rady Charles Michel obvinil Rusko, že využíva zásoby potravín ako „neviditeľné rakety proti …