PHOTO: © European Union

EÚ pritvrdila sankcie proti bieloruskej ekonomike

Európska rada dnes schválila ďalšie reštriktívne opatrenia voči bieloruskému režimu s cieľom reagovať na stupňovanie závažného porušovania ľudských práv v Bielorusku a násilné represie voči občianskej spoločnosti, demokratickej opozícii a novinárom. EÚ predstavila nový balík sankcií po nútenom pristátí letu spoločnosti Ryanair v Minsku dňa 23. mája 2021 a následne súvisiace zadržanie novinára Ramana Prataseviča a Sofie Sapegovej.

V tlačovej správe Rada uvádza, že medzi nové ekonomické sankcie patrí zákaz priameho alebo nepriameho predaja, dodávky, prevodu alebo vývozu pre kohokoľvek v Bielorusku následného vybavenia: technológie alebo softvér určené predovšetkým na použitie pri monitorovaní alebo odpočúvaní internetu a telefónnej komunikácie a tovaru dvojakého použitia, technológie na vojenské účely a určeným osobám, subjektom alebo orgánom v Bielorusku.  Schválil sa aj obmedzený obchod s ropnými produktmi, chloridom draselným a tovarom používaným na jeho výrobu alebo tabakových výrobkov.

Viac..  Lexmann: Za problém pri čerpaní eurofondov môžu zlé pravidlá. Nastavili sme si ich však sami

Európska investičná banka nakoniec tiež zastaví akékoľvek vyplácanie alebo platby v rámci akýchkoľvek existujúcich dohôd týkajúcich sa projektov vo verejnom sektore a akýchkoľvek existujúcich zmlúv o službách technickej pomoci. Od členských štátov sa tiež bude vyžadovať, aby prijali opatrenia na obmedzenie zapojenia multilaterálnych rozvojových bánk, ktorých sú členmi, do Bieloruska.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Lukašenkov režim sa za rok od volieb k lepšiemu nezmenil. Nemám teda dôvod meniť môj postoj k sankciám

Európsky parlament vyjadril pevnú solidaritu s krajinami EÚ, ktoré zasiahli bieloruské hybridné útoky, a vyzval …