Monika Beňová, europoslankyňa SMER-SD. Photo: IG Monika Beňová

M. Beňová: Zelená transformácia musí zohľadňovať špecifiká jednotlivých štátov

Európsky právny predpis v oblasti klímy má byť kľúčovým nástrojom zelenej transformácie Európy. Plénum Európskeho parlamentu sa vo štvrtok zaoberalo jeho znením, ktoré je výsledkom predbežnej dohody medzi parlamentom a Radou EÚ zastupujúcou záujmy jednotlivých členských štátov.

Úspešná tranzícia smerom k nízkouhlíkovému hospodárstvu sa musí uskutočniť nielen ekologicky, ale aj sociálne udržateľným spôsobom,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Jej cieľom je zlepšovanie kvality života pre občanov v jednotlivých členských štátoch.

To musí znamenať aj dôkladné zohľadňovanie ich špecifík pri prijímaní konkrétnych opatrení. Týka sa to najmä potrieb európskeho priemyslu, kde sa treba zameriavať najmä na vývoj nových technológií a podporu inovácií,“ uviedla europoslankyňa. Akékoľvek reštriktívne zásahy budú mať totiž za následok len znižovanie vlastnej konkurencieschopnosti a ohrozovanie existujúcich pracovných miest.

V prebiehajúcom zápase s klimatickou zmenou je nevyhnutné zohľadňovať aj dôsledky pandémie vírusu COVID-19. „Tá je pre ekonomiky európskych štátov obrovskou záťažou. Vo významnej miere ju majú kompenzovať finančné prostriedky z plánu obnovy a odolnosti. Ich účelné využitie a implementácia na Slovensku sú však pri schopnostiach súčasnej vládnej garnitúry prakticky nemožné,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Michal Wiezik: Pestrosť, odolnosť, stabilita. Takto to dopadne, keď prestaneme lesu predpisovať, ako má vyzerať. VIDEO

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Členské štáty majú enormné dlhy, ktoré enormne rastú

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu každoročný …