Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Dezinfekčné roboty od Európskej komisie do štyroch slovenských nemocníc

Štyri nemocnice na Slovensku dostali roboty, ktoré zakúpila Európska komisia na dezinfekciu nemocničných miestností, čo prispeje k zmierneniu a zabráneniu šírenia koronavírusu.

Nemocnice v Nitre, Prešove, Trenčíne a Banskej Bystrici tak budú môžu využívať schopnosti týchto robotov vydezinfikovať nemocničnú miestnosť štandardnej veľkosti za 15 minút použitím ultrafialového svetla a dezinfikovať viac ako 18 izieb na jedno nabitie. Tieto roboty už dostalo alebo čoskoro dostane po vyjadrení záujmu aj 22 ďalších členských štátov.

Cieľom je zabezpečiť sterilné prostredie v nemocniciach bez toho, aby bol personál vystavený zbytočnému riziku. Keďže ide skôr o fyzikálny proces než o proces používajúci chemické dezinfekčné prostriedky, je pre nemocničných pracovníkov bezpečnejší, pretože už nemusia manipulovať s jedovatými, nebezpečnými alebo žieravými chemikáliami, či ich prepravovať alebo skladovať. Upratovací personál ovláda robota diaľkovo prostredníctvom mobilnej aplikácie a dezinfekcia sa začína zvonka miestnosti, takže počas nej nie je v danej miestnosti prítomný žiadny zdravotnícky pracovník.

Zariadenia dodávané dánskou spoločnosťou UVD Robots, ktorá vyhrala núdzové verejné obstarávanie, sú súčasťou úsilia Komisie poskytnúť členským štátom užitočné a potrebné vybavenie na zvládnutie boja proti pandémii. Celkovo je z nástroja núdzovej podpory k dispozícii 12 miliónov eur na nákup 200 robotov.

Viac..  EÚ je najväčším vývozcom vakcín, do sveta už distribuovala viac ako miliardu dávok

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vstup do San Marína je podmienený aj možnosťou vstupu do Talianska

Vstup do San Marína je okrem tamojšieho zákona o vstupe a pobyte cudzincov podmienený aj …