miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Smutný príbeh veľkej skládky vo Fačkove má šťastný koniec. Brusel z neho spravil krásnu oddychovú zónu

Vo Fačkove, pri hlavnej ceste medzi kostolom a zvyškom obce bola dlhé roky skládka odpadu. Využívali ju nielen miestni obyvatelia desiatky rokov. V strede obce sa tak rozrastalo nie na pohľad príjemné smetisko plné odpadu, stavebnej sute, železa, či iných nepotrebných vecí. Nepomohlo ani ohradenie miesta, svoju cestu na skládku si vždy niekto našiel. Priestor medzi kostolom svätého Mikuláša a farským úradom tak vyzeralo dlhé roky nedôstojne. Po rekonštrukcii zaplatenej z eurofondov sa z tohto miesta stalo príjemné oddychové miesto s lavičkami, ihriskom pre deti, interaktívnou tabuľou.

Návštevníci sa cez ne dozvedia o histórii a tradíciách obce a pamiatkach v okolí. Krásna oddychová zóna zároveň slúži aj ako začiatok náučného chodníka k skalnému masívu Kľak. Počas výstupu k prírodnej dominante Lúčanskej Malej Fatry sa môžete zastaviť na štyroch stanovištiach s informačnými tabuľami o prírode, Národnom parku a samotnom Kľaku. Cezhraničným partnerom projektu a obce Fačkov je české mesto Bojkovice ležiace v blízkosti česko-slovenskej hranice. Projekt tak bol podporený cezhraničným progamom Interreg sumou viac ako 285 tisíc eur.

Viac..  Peter Pollák: Opäť som apeloval, aby pitná voda bola prístupná každému a bez rozdielu. VIDEO

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Remisova

Vicepremiérka Remišová: Vďaka piatim balíkom zjednodušení, ktoré sme zaviedli v eurofondoch, Slovensko v čerpaní poskočilo o šesť priečok

Bratislava, 1. 8. 2021 – Zjednodušovanie eurofondov prináša výsledky. Od nástupu vlády v marci 2020 sa …