Josep Borrell Fontelles, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, on the left, meets with Majlis Speaker Ali Larijani, on the right, n Tehran, Iran on February 03, 2020. PHOTO: © European Union

Francúzsko, Nemecko a Čína navrhujú rokovania o jadrovej dohode s Iránom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a čínsky prezident Si Ťin-pching sa zhodujú na napredovaní s rozhovormi zameranými na oživenie jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Podľa nich je pre rokovania otvorené „okno príležitosti“. Trojica lídrov sa spolu v pondelok rozprávala prostredníctvom videohovoru, informoval nemenovaný predstaviteľ z úradu francúzskeho prezidenta. Podľa neho sa zhodli na tom, že je potrebné pokročiť v rokovaniach s cieľom dosiahnuť dohodu „čo najskôr“ a vyhnúť sa riziku šírenia jadrových zbraní.

„Musíme to urobiť teraz,“ aby sme sa vyhli ďalším hrozbám voči stabilite v regióne, povedal spomenutý predstaviteľ a dodal, že cieľom tohto odkazu je povzbudiť vyjednávačov po mesiacoch nepresvedčivých rozhovorov.

Rusko, Čína, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Irán, ktoré sú zostávajúcimi stranami v dohode, sa počas šiestich kôl rozhovorov vo Viedni usilovalo vyriešiť otázky opätovnej účasti Spojených štátov a toho, ako sa Irán vráti k dodržiavaniu dohody. Ostatné kolo rozhovorov sa skončilo 20. júna. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa začnú ďalšie rozhovory.

Viac..  Európsky parlament schválil kontroverzný zákon pre odhaľovanie sexuálneho zneužívania detí na internete

Dohoda z roku 2015 je zameraná na to, aby zabránila Iránu vo vývoji zbraní, o čo Teherán podľa svojich vyjadrení nemá záujem. V roku 2018 bývalý americký prezident stiahol USA z dohody, ale súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden oznámil, že sa k nej chcú vrátiť.

Francúzsko a Nemecko informovali, že trojica lídrov sa v pondelok zhovárala aj o vzťahoch Európskej únie a Číny, medzinárodnom obchode, ochrane klímy a biodiverzity a spolupráci v boji proti pandémii ochorenia COVID-19.

O redakcia/SITA

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojaci

Joe Biden sľúbil podporu Afganistanu aj po odchode amerických vojakov

Americký prezident Joe Biden sa v piatok v Bielom dome stretol so svojím afganským náprotivkom …